ČELNICI EU NA MUKAMA

Samo jedna zemlja EU blokira sankcije protiv Lukašenka, imaju uvjet na koji Bruxelles ne pristaje

Nikozija uvjetuje sankcije protiv bjeloruskog režima uvođenjem sankcija protiv Turske
Angela Merkel, Giuseppe Conte, Sebastian Kurz, Andrej Babiš i Robert Abela
 Olivier Hoslet

Čelnici zemalja članica Europske unije pokušavaju u četvrtak na sastanku na vrhu u Bruxellesu riješiti pitanje ciparske blokade uvođenju sankcija protiv bjeloruskog režima.

Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel promijenio je neposredno prije početka summita, koji je počeo u četvrtak, dnevni red tako što je situaciju u istočnom Sredozemlju stavio kao prvu točku. Prema prvotnom planu najprije se trebalo razgovarati o odnosima s Kinom, dok je rasprava o odnosima s Turskom bila predviđena tijekom radne večere.

Cipar blokira uvođenje sankcija protiv odgovornih za izborne prijevare, represiju i nasilje prema prosvjednicima u Bjelorusiji. Nikozija uvjetuje sankcije protiv bjeloruskog režima uvođenjem sankcija protiv Turske, koju optužuje da u ciparskoj isključivoj gospodarskoj zoni provodi istraživanja nalazišta plina.

Situacija je iznimno napeta jer Cipar ima potporu Grčke, koja je kao i Turska članica NATO-a.

Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg u četvrtak je objavio da su Grčka i Turska postigle dogovor o uspostavi mehanizma za izbjegavanje slučajnih sukoba u istočnom Sredozemlju.

To bi moglo pomoći diplomatskim naporima koje predvodi Njemačka da se razbije napetost i izbjegne mogući sukob zbog energetskih resursa.

Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavili su po dolasku na summit da se za spor između Turske te Grčke i Cipra s druge strane mora naći diplomatsko rješenje.

Turska je za Europsku uniju iznimno važan partner za ublažavanje migrantskog pritiska.

Pitanje uvođenja sankcija protiv bjeloruskog režima ponovno je skrenulo pozornost na pravilo jednoglasnosti u Europskoj uniji. Više zemalja članica traži da se ukine pravila konsenzusa kada je u pitanju uvođenje sankcija za kršenje demokratskih načela i vrijednosti u trećim zemljama.

Kritičari upozoravaju da EU zbog toga gubi na vjerodostojnosti kada zbog interesa jedne članice nije u stanju donijeti odluku o sankcijama protiv neke treće zemlje, iako te dvije situacije nisu ni na koji način povezane.

Europski čelnici će večeras razgovarati o sukobu u Nagorno Karabahu. U petak su na dnevnom redu jedinstveno tržište, digitalizacija i industrijska politika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 20:13