RAT NA BLISKOM ISTOKU

Procurila fotografija: Ovo je vlasnica tvrtke u kojoj su proizvedeni ubojiti pejdžeri, nalazi se u hrvatskom susjedstvu

Operacija predstavlja sigurnosni proboj Hezbolaha bez presedana, u kojem su tisuće pejdžera detonirane diljem Libanona

Cristiana Rosaria Bársony-Arcidiacono

 Linkedin/

Ključni događaji:

- Libanonski sigurnosni izvor: Izraelska obavještajna služba umetnula je eksplozivne sastojke u tisuće pejdžera tijekom njihove proizvodnje

- Reuters: Riječ je o tajnoj operaciji Mossada

- U eksplozijama je poginulo najmanje 12 ljudi, a oko 4000 ih je ozlijeđeno, od kojih je 400 u kritičnom stanju

- Operacija predstavlja sigurnosni proboj Hezbolaha bez presedana, u kojem su tisuće pejdžera detonirane diljem Libanona

- Tajvanska tvrtka Gold Apollo zanijekala da je proizvela pejdžere

- Hezbollah je najavio osvetu

- Hezbollah je izveo raketni napad na izraelski topnički položaj

- Dogodila se najmanje jedna eksplozija u Bejrutskom uporištu Hezbollaha dok se gomila okupljala na sprovodu četiri žrtve napada koji se dogodio u utorak


NOVO 17:44 Izvori su rekli saudijskoj novinskoj mreži Al-Hadath da su eksplozije dojavljivača u Libanonu izazvale baterije s eksplozivom koje je Hezbollah uvezao prije dva tjedna. Baterije su, prema izvješću, bile ugrađene u uređaje Icom-V82, kako prenosi Haaretz.


17:15 - Dogodila se najmanje jedna eksplozija u Bejrutskom uporištu Hezbollaha dok se gomila okupljala na sprovodu četiri žrtve napada koji se dogodio u utorak, javlja BBC.

Reuters navodi da su detonirani komunikacijski uređaji koje koristi Hezbollah. Izvor je za AFP kazao kako su eksplodirali ručni radio uređaji, a ne dojavljivači, kao u utorak. Hezbollah radio uređaje kupio prije pet mjeseci, u isto vrijeme kad i dojavljivače koji su eksplodirali u utorak.

Libanonska državna Nacionalna novinska agencija (NNA) izvijestila je u srijedu da su "stari dojavljivači" eksplodirali u kućama u južnim predgrađima Bejruta i južnom Libanonu.

Određen broj ranjenih ljudi prebačen je u bolnice u glavnom gradu i u Baalbeku, koji se nalazi u dolini Bekaa.

Dvije su osobe ozlijeđene nakon što je naprava eksplodirala na cesti u selu Ali al-Nahri, u središnjem dijelu Bekaa. Tri su osobe ubijene eksplozivnim "napravama" u gradu Sohmar, u južnoj dolini Bekaa.


16:38 Hezbollah je priopćio da je izveo raketni napad na izraelski topnički položaj, što je prva prekogranična vatru između dviju strana od jučerašnje eksplozije dojavljivača u Libanonu.

U priopćenju objavljenom na Telegramu, Hezbollah je naveo da je raketama gađao izraelske topničke položaje na sjeveru Izraela. Izrael nije komentirao tvrdnju niti je izvijestio o ozlijeđenima ili žrtvama.


12:59 - Mađarski mediji pišu da je vlasnica tvrtke BAC Consulting Kft. iz Budimpešte, koja je navodno proizvela pejdžere koji su eksplodirali diljem Libanona, Cristiana Bársony-Arcidiacono. Ta je 49-godišnjakinja prijavljena u stanu stambene zgrade Újpeštu, na osmom katu, a 24.hu piše kako je njezina biografija ‘dojmljiva‘. Na njezinom LinkedIn profilu piše da je doktorirala fiziku na University College u Londonu, nakon čega je studirala na London University of Economics, a završila je i postdiplomski studij u Londonu. Također je radila za Europsku komisiju, UNESCO, odnosno Organizaciju Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu, te Međunarodnu agenciju za atomsku energiju.

image

Cristiana Rosaria Bársony-Arcidiacono

Linkedin/

Tvrtku BAC Consulting vodi od 2019. godine, no tvrtka je u Mađarskoj registrirana 2022. godine. Internetska stranica tvrtke trenutno je ‘na održavanju‘ pa nije dostupna, no u opisu stranice piše da se bave savjetovanjem, prodajom nakita, pa i telekomunikacijama, kao i da rade na tržištu azijskih zemalja i zemalja u razvoju.

Tvrtka ima 7.840 eura stalnog kapitala, pokazuju podaci, a imala je prihode od 725.768 dolara u 2022. i 593.972 dolara u 2023. godini, piše ABC News.

Reuters piše da na adresi na kojoj je sjedište firme registrirano fizički nitko ne radi.


12:20 - Libanonski ministar zdravstva Firass Abiad je rekao da je u eksplozijama ubijeno 12 osoba, a među njima su i osmogodišnja djevojčica i 11-godišnji dječak.

Dodao je da su među poginulima i zdravstveni radnici.


12:17 - Rusija je upozorila da bi napad na članove Hezbollaha mogao biti okidač za širi regionalni sukob. Rusko ministarstvo vanjskih poslova je eksplozivne dojavljivače nazvalo ‘činom hibridnog rata protiv Libanona‘.

- Čini se da su organizatori ovog visokotehnološkog napada namjerno željeli potaknuti oružani sukob velikih razmjera kako bi izazvali veliki rat na Bliskom istoku, rekla je Maria Zakharova.

I turski predsjednik Tayyip Erdogan je rekao da Izrael ovime pokušava proširiti sukob u regiji.

Kairo odbacuje sve pokušaje eskalacije u regiji i podržava Libanon nakon eksplozija, rekao je egipatski predsjednik al-Sissi.


12:10 - Iran je optužio Izrael za terorizam i genocid nakon što su pageri u vlasništvu pripadnika Hezbollaha eksplodirali diljem Libanona.

Nasser Kanaani, glasnogovornik iranskog Ministarstva vanjskih poslova, rekao je da su eksplozije "nastavak složenih operacija cionističkog entiteta i njegovih plaćeničkih agenata".

- Ova djela su u oštroj suprotnosti sa svim moralnim i humanitarnim načelima, kao i međunarodnim pravom, posebno međunarodnim humanitarnim pravom, i zahtijevaju međunarodno kazneno gonjenje, suđenje i kaznu, rekao je Kanaani.

- Napadi su ozbiljno ugrozili regionalni i međunarodni mir i sigurnost, rekao je.


10:55 - Na društvenim mrežama se pojavljuje sve više snimki trenutka eksplozije, kao i njezinih posljedica.

Više pročitajte OVDJE.


10:52 - Izraelska obavještajna služba umetnula je eksplozivne sastojke u tisuće pejdžera tijekom njihove proizvodnje, mjesecima prije nego što ih je uvezao Hezbolah, objavio je libanonski sigurnosni izvor.

Hezbolah se koristi starijom tehnologijom upravo zato kako bi izbjegao izraelsko praćenje, a Mossad im je u pejdžere Gold Apollo ubrizgao eksploziv tijekom proizvodnje i aktivirao ih jučer istovremenim šifriranim porukama.

Operacija predstavlja neviđen proboj sigurnosnih mjera Hezbolaha. Detonirano je tisuće pejdžera diljem Libanona, pri čemu je smrtno stradalo devet ljudi, a ranjeno gotovo 3000 drugih.

Libanonski sigurnosni izvor je rekao da se radi o pejdžerima Gold Apollo, no tajvanska tvrtka je rekla da nije ona proizvela uređaje, već europska kompanija koja ima pravo koristiti njeno ime.

Proiranski Hezbolah je obećao osvetiti se Izraelu, čija je vojska odbila komentirati detonacije.

Čini se da se operacija planirala više mjeseci, reklo je nekoliko izvora za Reuters.

Viši libanonski sigurnosni izvor je kazao da je skupina naručila 5000 pejdžera od tvrtke Gold Apollo, za koje nekoliko izvora tvrdi da su uvezeni u Libanon ranije ove godine.

Osnivač tvrtke Hsu Ching-Kuang je objasnio da je pejdžere korištene u eksplozijama izradilo poduzeće u Europi koje ima pravo koristiti ime tajvanske tvrtke.

"Proizvod nije naš. Riječ je o tome da je samo imao naš zaštitni znak na sebi", rekao je novinarima u srijedu.

Američki mediji prenose da je Gold Apollo objavio da je tvrtka sa sjedištem u Mađarskoj dobila dozvolu za korištenje njegove robne marke u određenim regijama, nakon što je militantna skupina Hezbolah najavila da će doći do "ozbiljnog obračuna" zbog tog slučaja.

Viši libanonski sigurnosni izvor je na temelju fotografije pejdžera zaključio da se radi o modelu AP924, koji poput drugih pejdžera bežično prima i prikazuje tekstualne poruke, no ne može uspostavljati telefonske pozive.

Borci Hezbolaha koriste pejdžere kao niskotehnološko sredstvo komunikacije u pokušaju da izbjegnu da ih Izrael locira, rekla su ove godine za Reuters dva izvora upućena u način djelovanja skupine.

No, viši libanonski sigurnosni izvor je kazao da je uređaje preinačila izraelska obavještajna služba "na proizvodnoj razini".

"Mossad je u uređaj umetnuo pločicu s eksplozivnim materijalom koja prima šifru. Veoma ju je teško otkriti bilo kojim sredstvima. Čak s bilo kojim uređajem ili skenerom", pojasnio je izvor.

Izvor je rekao da je 3000 pejdžera eksplodirali kada im je poslana šifrirana poruka, koja je istovremeno detonirala eksplozive.

Drugi sigurnosni izvor je za Reuters rekao da je u novim pejdžerima skriveno do tri grama eksploziva koje Hezbolah mjesecima nije primijetio.

Izraelski dužnosnici nisu odmah odgovorili na Reutersovim zahtjevom za komentarom.

Fotografije uništenih pejdžera koje je Reuters analizirao prikazuju oblik i naljepnice na poleđini koje odgovaraju pejdžerima koje proizvodi Gold Apollo.

Hezbolah je ošamućen u napadu, u kojem su borci i drugi ranjeni, hospitalizirani ili poginuli. Jedna dužnosnik Hezbolaha, koji je pristao razgovarati pod uvjetom da ostane anoniman, rekao je da detonacija predstavlja "najveću povredu sigurnosti" skupine otkako je izbio rat između Izraela i Hezbolahovog saveznika Hamasa 7. listopada.

"Ovo je praktički najveći kontraobavještajni propust Hezbolaha u (posljednjih nekoliko) desetljeća", rekao je Jonathan Panikoff, bivši zamjenik američkog nacionalnog obavještajnog časnika za Bliski istok.

Hezbolah je u veljači sastavio ratni plan koji je trebao sanirati pukotine u obavještajnoj infrastrukturi skupine. Oko 170 boraca je već ubijeno u izraelskim napadima na Libanon, uključujući jednog višeg zapovjednika i visokog Hamasovog dužnosnika u Bejrutu.

Vođa libanonske skupine Hasan Nasralah je u televizijskom obraćanju 13. veljače ozbiljno upozorio pristaše da su njihovi mobiteli opasniji od izraelskih špijuna, rekavši da bi ih trebali razbiti, zakopati ili zaključati u željeznu kutiju.

Umjesto toga, skupina je odlučila distribuirati pejdžere pripadnicima raznih grana Hezbolaha, od boraca do bolničara.

Eksplozije su ranile mnoge članove skupine, prema snimkama iz bolnica koje je vidio Reuters. Ranjeni muškarci su pretrpjeli ozljede različitog intenziteta na licu, izgubili su prste ili zadobili rane na boku, gdje su vjerojatno nosili pejdžere.

"Zaista smo teško pogođeni", rekao je viši libanonski sigurnosni izvor, koji ima izravan uvid u Hezbolahovu istragu događaja.

Do eksplozija pejdžera je došlo u vrijeme rastuće zabrinutosti glede napetosti između Izraela i Hezbolaha, koji razmjenjuju vatru uzduž izraelsko-libanonske granice otkako je prošlog listopada izbio rat u Gazi.

Premda je rat u Gazi bio glavni fokus Tel Aviva od napada Hamasovih militanata 7. listopada, neizvjesna situacija na sjevernoj izraelskoj granici s Libanonom je dovela do straha od regionalnog sukoba koji bi u sebe mogao uvući Sjedinjene Američke Države i Iran.

Raketnim napadom Hezbolaha, dan nakon 7. listopada, započela je trenutna faza sukoba u kojoj svakodnevno dolazi do topničke i raketne paljbe, a izraelski mlazni zrakoplovi su napadali ciljeve duboko u libanonskom teritoriju.

Hezbolah tvrdi da ne želi potpuni rat s Izraelom, no da će se boriti ako ga započne Tel Aviv.

Izraelski ministar Yoav Gallant je američkom ministru obrane Lloydu Austinu u ponedjeljak kazao da izmiče prilika za postizanje diplomatskog rješenja za sukob s Hezbolahom na jugu Libanona.

Ipak, stručnjaci su rekli da ne smatraju da su detonacije pejdžera znak da slijedi izraelska kopnena ofenziva, već znak naizgled duboke izraelske infiltracije.

"(Detonacije) demonstriraju sposobnost Izraela da infiltrira svoje protivnike na izvanredno dramatičan način", rekao je Paul Pillar, veteran američke obavještajne zajednice s 28-godišnjim iskustvom, uglavnom u CIA-u.


10:46 - Gold Apollo, tajvanska tvrtka koju su američki i drugi dužnosnici imenovali dobavljačem pejdžera korištenih u napadima u Libanonu u kojima je poginulo najmanje 11 ljudi, u srijedu se pokušala distancirati od tih uređaja.

Američki i drugi dužnosnici upućeni u napad rekli su da je Izrael ubacio eksplozivni materijal u pošiljku dojavljivača iz Gold Apolla, u očito koordiniranoj operaciji usmjerenoj protiv Hezbollaha.

Gold Apollo je zanijekao da je proizveo dojavljivače, ukazujući umjesto toga na drugog proizvođača za kojeg je rekao da je napravio taj model dojavljivača, koristeći brend Gold Apollo, kao dio ugovora o licenciranju, piše New York Times.

Više pročitajte OVDJE.


10:43 - Libanonski ministar informiranja Ziad Makary osudio je poslijepodnevnu detonaciju pejdžera - ručnih uređaja koje Hezbolah i drugi u Libanonu koriste za slanje poruka - kao "izraelsku agresiju". Hezbolah je rekao da će Izrael dobiti "pravednu kaznu" za eksplozije.

Izraelska vojska, koja je angažirana u prekograničnim borbama s proiranskim Hezbolahom od početka rata u Gazi u listopadu, odbila je odgovoriti na pitanja o detonacijama.

Više pročitajte OVDJE.


10:41 - Raste broj žrtava i ozlijeđenih u eksplozijama pejdžera u Libanonu. Libanonsko ministarstvo zdravstva priopćilo je da je 11 ljudi ubijeno u gotovo istodobnim eksplozijama u tisućama dojavljivača diljem zemlje.

Ministarstvo je priopćilo da je ozlijeđeno oko 4000 ljudi, od kojih je 400 u kritičnom stanju. Saudijski televizijski kanal AlHadath izvijestio je da su stotine oslijepile u eksplozijama, kako prenosi Haaretz. Iz izvještaja, barem kako je šturo prenio Haaretz, nije posve jasno radi li se o trajnom gubitku vida, privremenoj oslijepljelosti ili zaslijepljenosti eksplozijom.


10:40 - Izrael je u utorak izveo operaciju eksplozije pejdžera skrivajući eksplozivni materijal unutar nove serije pejdžera tajvanske proizvodnje uvezenih u Libanon, ekskluzivno donosi New York Times pozivajući se na američke i druge dužnosnika upućene u operaciju.

Naime, kako tvrde, Hezbollah je pejdžere naručio od tvrtke Gold Apollo na Tajavanu, a njima je manipulirano prije nego su stigli u Libanon. Većina pejdžera bila je model AP924, iako su i tri druga modela tvrtke Gold Apollo također bila uključena u isporuku.

Eksplozivni materijal bio je ugrađen pored baterije u svakom pejdžeru, piše New York Times pozivajući se na izvore. Ugrađen je i prekidač koji se mogao daljinski aktivirati da detonira eksploziv.

Više pročitajte OVDJE.


10:30 - Nakon eksplozije dojavljivača koje su koristili članovi Hezbollaha, pojavila su se pitanja o tome što je dojavljivač i kako može eksplodirati.

Iako je upotreba dojavljivača značajno opala s pojavom pametnih telefona, oni se još uvijek koriste u nekim specijaliziranim područjima, poput bolnica i zdravstvenih ustanova, gdje su cijenjeni zbog brzih i pouzdanih obavijesti.

Više pročitajte OVDJE.


10:28 - Izraelska obavještajna agencija Mossad postavila je malu količinu eksploziva u 5000 pejdžera tajvanske proizvodnje koje je naručila libanonska skupina Hezbolah nekoliko mjeseci prije detonacija koje su se dogodile u utorak, rekli su Reutersu sigurnosni izvori.

Operacija predstavlja sigurnosni proboj Hezbolaha bez presedana, u kojem su tisuće pejdžera detonirane diljem Libanona, ubivši devet ljudi i ranivši gotovo 3000, među kojima su borci te skupine i iranski veleposlanik u Bejrutu.

Proiranski Hezbolah obećao je osvetiti se Izraelu, čija je vojska odbila komentirati eksplozije.

Čini se da je zavjera trajala mjesecima, reklo je Reutersu nekoliko izvora. Visoki libanonski sigurnosni izvor rekao je da je skupina naručila 5000 pejdžera koje je proizvela tajvanska tvrtka Gold Apollo. Nekoliko izvora reklo je da su u zemlju dopremljeni ranije ove godine.

Jedan je izvor identificirao fotografiju modela pejdžera, AP924, koji poput drugih dojavljivača bežično prima i prikazuje tekstualne poruke, ali ne može telefonirati.

Borci Hezbolaha koristili su pejdžere kao niskotehnološko sredstvo komunikacije u pokušaju da izbjegnu izraelsko praćenje lokacija mobitela, rekla su Reutersu dva izvora upoznata s operacijama skupine.

Ali visoki libanonski izvor rekao je da je izraelska špijunska služba modificirala uređaje "na proizvodnoj razini". "Mossad je ubacio ploču unutar uređaja koja ima eksplozivni materijal koji prima kod. Vrlo ga je teško otkriti na bilo koji način. Čak i bilo kojim uređajem ili skenerom", rekao je izvor.

Izvor je rekao da je 3000 pejdžera eksplodiralo kada im je poslana kodirana poruka, istovremeno aktivirajući eksploziv. Drugi sigurnosni izvor rekao je Reutersu da je do tri grama eksploziva bilo skriveno u novim pejdžerima.

Osnivač tajvanske tvrtke Gold Apollo Hsu Ching-Kuang rekao je da ta tvrtka nije proizvela pejdžere koji su korišteni u detonacijama u Libanonu u utorak, nego ih je napravila tvrtka u Europi koja je imala pravo koristiti robnu marku tajvanske tvrtke.

"Proizvod nije bio naš. Samo je na njemu bio naš logo", rekao je. Hsu nije imenovao tvrtku za koju je rekao da je proizvela pejdžere, dodajući da je Gold Apollo također žrtva incidenta.

"Mi smo odgovorna tvrtka. Ovo je vrlo neugodno", rekao je.

Slike uništenih dojavljivača koje je analizirao Reuters pokazale su format i naljepnice na stražnjoj strani koji su bili u skladu s pejdžerima koje je napravio Gold Apollo sa sjedištem u Taipeiju.

U veljači je Hezbolah sastavio ratni plan koji je imao za cilj riješiti nedostatke u obavještajnoj infrastrukturi skupine. Oko 170 boraca već je bilo ubijeno u ciljanim izraelskim napadima na Libanon, uključujući jednog višeg zapovjednika i visokog dužnosnika Hamasa u Bejrutu.

U govoru koji je prenosila televizija 13. veljače, glavni tajnik skupine Hassan Nasrallah oštro je upozorio pristaše da su njihovi telefoni opasniji od izraelskih špijuna, rekavši da bi ih trebali razbiti, zakopati ili zaključati u željeznu kutiju. Umjesto toga, grupa je odlučila distribuirati pejdžere članovima Hezbolaha u raznim ograncima grupe - od boraca do medicinara koji rade u njezinim službama pomoći.

Eksplozije su osakatile mnoge članove Hezbolaha, prema snimkama iz bolnica koje je pregledao Reuters. Ranjenici su imali ozljede različitog stupnja na licu, nedostatke prstiju i otvorene rane na boku gdje su vjerojatno nosili pejdžere.

"Stvarno smo jako pogođeni", rekao je viši libanonski sigurnosni izvor, koji ima izravna saznanja o istrazi grupe o eksplozijama.

Eksplozije pejdžera dogodile su se u vrijeme rastuće napetosti između Izraela i Hezbolaha, koji su uključeni u prekogranični rat od izbijanja sukoba u Gazi prošlog listopada.

Dok je rat u Gazi glavni fokus Izraela od napada naoružanih ljudi pod vodstvom Hamasa 7. listopada, neizvjesna situacija duž izraelske sjeverne granice s Libanonom potaknula je strahove od regionalnog sukoba koji bi mogao uključiti Sjedinjene Države i Iran.

Raketni baraž Hezbolaha dan nakon 7. listopada otvorio je najnoviju fazu sukoba i od tada se svakodnevno razmjenjuju rakete, topnička paljba i projektili, a izraelski zrakoplovi napadaju duboko u libanonski teritorij. Hezbolah je rekao da ne želi širi rat, ali da bi se borio ako ga Izrael pokrene.

Izraelski ministar obrane Yoav Gallant rekao je američkom ministru obrane Lloydu Austinu u ponedjeljak da se zatvara prozor za diplomatsko rješenje za sukob s pokretom Hezbolah koji podržava Iran u južnom Libanonu. Ipak, stručnjaci kažu da eksplozije pejdžera ne vide kao znak da je izraelska kopnena ofenziva neizbježna.

Umjesto toga, to je znak očito dubokog prodora izraelske obavještajne službe u Hezbolah.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. studeni 2024 23:18