Njemački sud u Koblenzu na doživotni zatvor osudio je Sirijca optuženog da je kao šef al-Khatiba, istražnog odjela sirijske obavještajne službe mučio zatvorenike. Na toj je funkciji bio zadužen za unutarnju sigurnost zatvora u Damasku.
Anwar Raslan osuđen je u Koblenzu za višestruka ubojstva i mučenja zatvorenika. To je prvo suđenje na svijetu za ratne zločine počinjene od strane Asadovog režima u Siriji, piše njemački Spiegel. Raslan je osuđen na doživotni zatvor za zločine protiv čovječnosti, 27 ubojstava i druga kaznena djela.
Sud je potvrdio optužbu da je 58-godišnjak bio odgovoran za mučenje najmanje 4000 ljudi zatvorenika u Damasku. Zatvorom je upravljala obavještajna služba, a Raslan je bio glavni istražitelj. Osim za više ubojstava, osuđen je za nanošenje opasnih tjelesnih ozljeda u 25 slučajeva, za posebno teško silovanje, dva slučaja seksualnog zlostavljanja, te za lišavanje slobode i uzimanje talaca.
Suđenje je trajalo 108 dana, počelo je u travnju 2020. Pozvano je više od 80 svjedoka, a kao sutužitelji pojavile su se brojne Raslanove žrtve. To je prvo suđenje u kojem je jedan akter sirijskog građanskog rata morao odgovarati za svoje postupke, navodi Spiegel.
Raslan se branio da je nevin, tvrdio je da nije sudjelovao u mučenju niti je naređivao mučenje zatvorenika. Umjesto toga, tvrdi da je sudjelovao u oslobađanju nekih zatvorenih sudionika demonstracija. Pred sudom je tvrdio da je u stvari bio na strani sirijske oporbe, koju je otvoreno podržavao nakon bijega iz Sirije. Među ostalim, sudjelovao je na drugoj mirovnoj konferenciji u Siriji u Ženevi 2014. godine.
Anwaru Raslanu sudilo se skupa s Eyadom Alghareibom. Uhićeni su 2019. u Berlinu i Zweibrückenu, nakon što su se vlastima javili Sirijci koji su tvrdili da su ih mučili u zatvoru u Damasku.
Alghareiba je viši regionalni sud u Koblenzu već osudio na četiri i pol godine zatvora zbog pomaganja i podržavanja zločina protiv čovječnosti, a još se čeka pravomoćna presuda. Prema prvostupanjskoj presudi iz 2011, Alghareib je pomogao dovesti u zatvor 30 demonstranata, koje je Raslan mučio. Među ostalim, 2006. je bio odgovoran za pritvaraje sirijskog odvjetnika i aktivista za ljudska prava Anwara al-Bunnija.
Raslan je 2012. pobjegao iz Sirije s obitelji, u Njemačku je stigao 2014. i zatražio azil.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....