Etiopija je objavila u četvrtak da se približila prijestolnici regije Tigray u ratu koji traje već dva tjedna i optužila je čelnika Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za diplomatsko lobiranje u korist pobunjenika.
U sukobima su ubijene stotine ljudi, 30.000 izbjeglica pobjeglo je u Sudan i upitno je može li premijer Abiy Ahmed, najmlađi afrički lider i prošlogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za mir, održati etnički podijeljenu naciju na okupu.
Tim izabranog američkog predsjednika Joea Bidena pozvao je na završetak borbi i zaštitu civila zbog porasta nestabilnosti na Rogu Afrike.
Abiyeva vlada objavila je da su vojnici izborili niz pobjeda i da će uskoro stići u glavni grad Mekelle s pola milijuna stanovnika u kojemu Narodnooslobodilačka fronta Tigraya (TPLF) uživa snažnu potporu.
Rat se vodi između središnje vlade i najnaoružanije države od njih deset koje čine Etiopiju. TPLF je desetljećima učinkovito vladao Etiopijom kao najjača sila u multietničkoj koaliciji dok Abiy nije preuzeo vlast prije dvije godine.
Vlada tvrdi da je TPLF postao pobunjenička sila i da protuzakonito upravlja regijom Tigray.
Čelnik WHO-a prozvan "kriminalcem"
Tigrayci su držali vlast u Etiopiji više od dva desetljeća prije dolaska Abiya iako čine tek pet posto ukupne populacije.
Abiy, čiji su roditelji porijeklom iz puno većih etničkih skupina Orome i Amhare, preuzeo je vlast 2018. Tada je obećao ujediniti Etiopljane i okončati eru dominacije jedne etničke skupine. TPLF se pobunio protiv promjene i optužio Abiyevu vladu za etničku osvetu protiv bivših dužnosnika.
Etiopska vojska u četvrtak je optužila najutjecajnijeg Tigrayanca u inozemstvu, čelnika WHO-a Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, za pokušaj nabave oružja i diplomatske potpore TPLF-u.
Vojni zapovjednik Etiopije Birhanu Jula prozvao je Tedrosa kriminalcem.
Ghebreyesus je bio ministar u koalicijskoj vladi predvođenoj TPLF-om više od desetljeća prije nego što je preuzeo kormilo WHO-a.
Stotine stranih humanitarnih radnika napustile su Tigray i upozorile na rastuću krizu u području u kojem su stotine tisuća ljudi ovisile o paketima hrane i prije borbi.
Etiopija je veliki američki saveznik i njezina snažna vojska podržava mirovne misije u Sudanu, Južnom Sudanu i Somaliji.
Stručnjaci u Etiopiji skeptično promatraju može li vlada pobijediti TPLF koji ima dugu povijest gerilskog ratovanja s planinskog Tigraya.
Ghebreyesus odbacio optužbe
Ghebreyesus je u međuvremenu negirao optužbe šefa etiopske vojske da je pomogao u nabavi oružja za Narodnooslobodilačku frontu Tigraya (TPLF), piše BBC.
- Bilo je izvještaja koji sugeriraju da zauzimam stranu u ovoj situaciji. To nije istina. Želim reći da sam samo na jednoj strani i to je strana mira - poručio je Ghebreyesus na Twitteru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....