‘AZIJSKI NATO‘

Rađa se moćni novi savez, Kina užasnuta, ali to je manji problem: ‘On će to shvatiti kao objavu rata!‘

Počinje Hladni rat na Pacifiku...

Ilustracija, topništvo Sjeverne Koreje

 Str/Afp/Profimedia/Str/afp/profimedia

- Bidenova administracija nedavno je održala tripartitni summit SAD-a, Japana i Filipina nakon summita SAD-a i Japana da bi pozvala na pojačanu sigurnosnu suradnju između Manile i Tokija te Canberre i Seula. Ovo je uglavnom usmjereno na izgradnju dvostruke i trostruke infrastrukture za provedbu ‘integrirane strategije odvraćanja‘ Kine", napisao je 25. travnja Kang Jin-song, analitičar za međunarodna pitanja Demokratske Narodne Republike Koreje (DPRK), sjeverne, a objavila agencija KCNA. Ne brine Pjongjang toliko suradnja SAD-a i Filipina, ona budnom drži Kinu, uznemiruju ga aktivnosti Tokija i Seula. Zato Kang naglašava da suradnja Japana i AUKUS-a, tripartitnog sigurnosnog dogovora Australije, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a, prijeti povećanjem napetosti na razini međunarodne zajednice, a ‘o zemljama regije da i ne govorimo‘.

- Prvi stup AUKUS-a dizajniran je za isporuku jurišnih podmornica na nuklearni pogon u Australiju. Ne predlaže se da Japan bude uključen u ovaj dio pakta. Drugi stup usmjeren je na pružanje naprednih mogućnosti i dijeljenje tehnologija u nizu područja, što uključuje kvantno računalstvo, umjetnu inteligenciju i kibernetičku tehnologiju. S obzirom na snagu Japana i njegova bliska bilateralna obrambena partnerstva sa sve tri zemlje, razmatramo suradnju s Japanom na projektima naprednih sposobnosti AUKUS Stup 2, navodi se u priopćenju koje je britanska vlada objavila 8. travnja.

Obrambene znanstvene i tehnološke sposobnosti

- Pozdravljamo što članice (AUKUS-a) razmatraju [Republiku] Koreju kao partnera Stupa 2. Korejske obrambene znanstvene i tehnološke sposobnosti pridonijet će miru i stabilnosti razvoja Stupa 2 AUKUS-a i regionalnom miru, rekao ministar obrane Shin Won-sik nakon sastanka u Australiji. Ako je suradnja Japana i AUKUS-a izazvala zabrinutost DPRK, ulazak u članstvo Republike Koreje, južne, u Pjongjangu će se tumačiti bezmalo kao objava rata. Razumljivo je da vodstvo izolirane DPRK reagira burno na ozbiljnu promjenu sigurnosnog okruženja, ali je trebalo računati da će Seul i Tokio reagirati na promjenu njegove sigurnosne doktrine početkom godine kad je diktator Kim Jong-un objavio da cilj više nije miroljubivo ujedinjenje s jugom poluotoka, što sugerira mogući sukob.

image

Sjevernokorejski diktator Kim Jong-un u obilasku vojnih snaga

Str/Afp/Profimedia/Str/afp/profimedia

Njegova utjecajna sestra Kim Yo-jong je 24. travnja poručila da će nastaviti ‘graditi ogromnu i najmoćniju vojnu silu da bismo zaštitili naš suverenitet, sigurnost i regionalni mir‘.

image

Kim Yo Jong, sestra sjevernokorejskog diktatora Kim Jong-una

Str/Afp

Analitičar Kang je najavio razvoj događaja pišući da ‘većina stručnjaka komentira da će tehnička suradnja AUKUS-a i Japana, koja se promiče pod kontrolom SAD-a, prije ili kasnije dovesti do njegovog punopravnog članstva i dodatnog primanja drugih potencijalnih zemalja kandidata‘.

- [Republika] Koreja je zemlja vrlo impresivne tehnologije, u kojoj imamo zajedničke vrijednosti, rekao je australski ministar obrane Richard Marles.

Indo-Pacifik je bio područje na kojem doba Hladnog rata i poraća nije kreiralo velike saveze, osobito ne sigurnosne, budući da je SAD snažno vojno prisutan u Japanu i Republici Koreji. Promjenu iniciraju odbijanje Rusije da uredi odnose s Japanom te brzorastuća kineska potrošnja na obranu, koja je u prvom desetljeću ovog stoljeća godišnje rasla po stopi od oko 10 posto. Japanski premijer Shinzo Abe će 2007. godine pokrenuti Quad, sigurnosni kvadrilateralni dijalog u koji se uključuju Indija, Australija i SAD, ali ideja nije zaživjela. Dolaskom Xi Jinpinga na vlast u Pekingu, odbacuje se doktrinarni stav kreatora kineskog otvaranja Deng Xiaopinga - ‘sakrij svoju snagu, čekaj svoje vrijeme‘.

Xi smatra da je vrijeme došlo, uvjeren je da je moć SAD-a na silaznoj putanji, a imperijalističke ideje kontrole Pacifika poklapaju se sa željama ruskog predsjednika Vladimira Putina da preuredi sigurnosne odnose na zapadu Euroazije. Članice Quada će 2017. godine dogovoriti obnavljanje aktivnosti, ali taj mehanizam, zbog indijske nesklonosti - još uvijek - da postane više od dijaloga, nije pokazao potencijal odvraćanja kineskih planova. Ipak, Australija i Republika Koreja će u deklaraciji nakon sastanka ‘pozdraviti pozitivan i praktični program Quada za podršku prioritetima i potrebama regionalnih zemalja‘, a korejski su ministri obrane i vanjskih poslova izrazili zanimanje za suradnju i s tim sigurnosnim mehanizmom.

AUKUS nastaje 2021. godine, uz poznati skandal jer je Australija raskinula sporazum o kupnji podmornica s Francuskom, a ove je godine pokazao da su mu ambicije veće od trilateralnog partnerstva. A da Pjongjang ima razloga za zabrinutost potvrđuje izjava južnokorejskog ministra vanjskih poslova.

- Složili smo se surađivati ​​u blokiranju pristupa Sjeverne Koreje financiranju njezina nezakonitog nuklearnog i raketnog razvoja i osujetiti ilegalne aktivnosti, poput trgovine oružjem između Rusije i Sjeverne Koreje, rekao je Cho Tae-yul, prenosi agencija Yonhap.

Kineski bauk regionalne destabilizacije

Japan Times piše kako je Kina bila kritična prema [sigurnosnim] grupacijama, posebno AUKUS-u, često ga nazivajući početkom ‘azijskog NATO-a‘ i stvarajući bauk regionalne destabilizacije. Peking je ogorčen pojavom sigurnosne organizacije koja bi samo nalikovala na NATO zbog uloge koju je odigrao o obrani Ukrajine od ruske agresije. Kineskim je stratezima jasno da bi AUKUS, kao širi regionalni sigurnosni i obrambeni savez, bio neugodna prepreka mogućoj vojnoj operaciji zauzimanja Republike Kine na Tajvanu, čiju je stabilnost Tokio povezao s japanskom nacionalnom sigurnošću i međunarodnom stabilnošću.

AUKUS bi Tajvanu omogućio obranu, bio ključan u razbijanju eventualne pomorske blokade te postao sredstvo odvraćanja Kine u ostvarenju kontrole nad Pacifikom uključujući i mogućnost destabilizacije DPRK koja je od strateške važnosti Pekingu - padom režima u Pjongjangu američki utjecaj i fizički dolazi na kinesku kopnenu granicu.

- Čvrsto se protivimo relevantnim zemljama koje okupljaju ekskluzivne grupacije, grade bilateralne ili multilateralne vojne saveze usmjerene na Kinu, stvaraju podjele te potiču blokovske sukobe, rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva obrane Wu Qian na tiskovnoj konferenciji prošlog tjedna. ‘Azijsko-pacifička regija je velika pozornica za mir i razvoj, a ne hrvalište za geopolitičko natjecanje‘, dodao je.

Teško će Kina zaustaviti proces savezništava iako većina zemlja u Indo-Pacifiku gradi politiku višesvrstanosti ne želeći se staviti ni na stranu Pekinga ni Washingtona. Ipak, i moćna regionalna organizacija ASEAN je prošle godine održala zajedničke vježbe ratnih mornarica. Većina članica ASEAN-a ima teritorijalne sporove s Pekingom u Južnom kineskom moru.

- Republika Koreja pozdravlja odluku članica AUKUS-a da razmotre suradnju s dodatnim partnerima na projektima naprednih sposobnosti Stup 2, rečeno je tijekom sastanka u Australiji. Novi Zeland, član organizacije Pet očiju (obavještajna suradnja pet država anglosfere; Australija, SAD, Kanada, Ujedinjeno Kraljevstvo), najavljuje da je još daleko od ulaska u AUKUS, ali iz Kanade dolaze signali o mogućem priključivanju. Možda neće postati azijski NATO, ali svakako je ozbiljan obrambeno-sigurnosni savez dovoljno snažan natjerati Kinu i Rusiju da preispitaju agresivne planove na Pacifiku.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
10. svibanj 2024 18:16