UVJETI S ISTOKA

Putin Srbima: Na vašoj smo strani oko Kosova, ali u NATO ne smijete

BEOGRAD - Nakon Ljubljane, Putin je jučer boravio i u petosatnom posjetu Srbiji koji je izazvao veliku pozornost tamošnje javnosti. Osim gospodarskog dijela posjeta, za Srbiju je bio vrlo važan, pa i škakljiv, politički dio razgovora.

I dok je dobar dio javnosti i političara dočekao Putina smatrajući da je ovo najvažniji politički događaj za Srbiju u ovoj godini, te da će nakon posjeta Srbija ojačati svoj međunarodni položaj, drugi se pak pribojavaju da Srbija postaje nekom vrstom taoca tih odnosa pa čak da je i put u EU opterećen tim odnosima. Putin je još jednom, na zadovoljstvo srbijanskih čelnika, dao podršku u vezi Kosova, kazavši kako i u budućnosti ostati saveznik Srbije.

Protiv širenja saveza

No, Putin je u Beogradu dao do znanja da ne podržava eventualne zahtjeve Srbije za članstvom u NATO-u, pa je, prema riječima zastupnika Radikalne stranke Dragana Todorovića, ruski premijer u razgovoru u Skupštini kazao kako bi ulaskom u NATO Srbija izgubila suverenitet.

Time je Srbija, prema nekim analitičarima, dovedena u delikatnu situaciju jer joj se, kažu, uvjetuje podrška oko Kosova odbijanjem NATO-a, o čemu vladajuća politička elita nevoljko daje izravne odgovore. Rusija je nakon ulaska Hrvatske i Albanije, poručila da će se usprotiviti daljnjem širenju tog saveza, a neki se čak pribojavaju da bi Rusi mogli uvjetovati i srbijansko približavanje EU. No, Putin je kazao kako težnja Srbije da uđe u EU ne šteti suradnji s Rusijom, ali da će Moskva i Beograd zajedno raditi na tome da eurointegracije ne štete srpsko-ruskim odnosima.

- Pitanje je i da li jedna zemlja, koja zbog ruskih interesa krši Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU, zaslužuje status kandidata za članstvo. Lako je pretpostaviti i da će EU, koji nam ovih dana šalje ozbiljne opomene o izgledima stjecanja kandidature krajem ove godine, pomno pratiti najavljeno potpisivanje sporazuma o specijalnim vezama s Rusijom, najavljenog za lipanj ove godine - piše analitičarka Jelena Milić.

Drukčiji sporazum

- Možda Rusija ne prodaje karte za NATO i EU, ali svakako Srbiji umanjuje kupovnu moć tih karata Iskustvo s ruskom suzdržanošću u Vijeću sigurnosti UN-a oko Libije trebalo nam je biti velika pouka da nam se tako nešto može dogoditi i u vezi Kosova. I što onda? - upozorava Milić.

Srbija je zadovoljna jer je robna razmjena skočila na gotovo tri milijarde dolara te će od Južnog toka Srbija imati izravne investicije vrijedne 1,5 milijardi USD. No, Srbijagas je s Gazpromom potpisala sporazum o zajedničkom upravljanju nad srbijanskom trasom , ali za razliku od ostalih zemalja s kojima je potpisan sličan sporazum, odnos je 50 -50, u Srbiji Gazprom ima 51 posto udjela.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 23:57