'PRIPREMITE SE NA NAJGORE'

PROCURILO TAJNO IZVJEŠĆE KINESKOG MINISTARSTVA SIGURNOSTI Partijski vrh boji se da se niz zemalja okreće protiv njih, strahuju i od sukoba sa SAD-om

 
Prizor tijekom prosvjeda na Tiananmenu 1989. i Xi Jinping u krugu
 COLE CHARLIE / Sipa Press / Avalon Editorial / Profimedia

Interno izvješće koje je kinesko Ministarstvo državne sigurnosti početkom prošlog mjeseca predstavilo predsjedniku države Xi Jinpingu i drugim liderima upozorava da bi se Kina zbog izbijanja pandemije koronavirusa mogla suočiti s valom neprijateljstva te da bi to moglo dovesti do sukoba sa Sjedinjenim Američkim Državama, piše Reuters.

Osobe upoznate sa sadržajem izvješća kažu da u tom dokumentu stoji da je antikinesko raspoloženje u svijetu na najvišoj razini od 1989. godine i prosvjeda na Trgu Tiananmen. Nadalje, u izvješću stoji da Kina mora biti spremna za oružani sukob sa SAD-om, no takav je razvoj događaja označen kao najgori mogući scenarij. Izvješće je sastavio Kineski institut suvremenih međunarodnih odnosa (CICIR), "think tank" povezan s Ministarstvom državne sigurnosti, glavni obavještajnim tijelom u državi. CICIR je do 1980. godine bio dio Ministarstva državne sigurnosti, a danas vladu savjetuje na poljima vanjske i sigurnosne politike.

Reuters je od kineskog Ministarstva vanjskih poslova zatražio komentar, no glasnogovornik im je odgovorio da "nema relevantne" informacije. Ministarstvo državne sigurnosti nema javno dostupnih kontaktnih podataka, a CICIR nije odgovorio na upit za komentar izvješća. Reuters nadalje navodi da nije mogao utvrditi do koje mjere spomenuto izvješće zrcali mišljenja vodećih ljudi u Kini i hoće li utjecati na politiku. No činjenica da je takvo izvješće prezentirano svjedoči o tome da Peking prijetnju neprijateljskog raspoloženja koja bi mogla ugroziti kineske interese i njezinu reputaciju shvaća vrlo ozbiljno.

Tenzije u odnosima sa SAD-om

Zahvaljujući sukobima oko Hong Konga, Tajvana, teritorija u Južnokineskom moru te oko nepoštenog postupanja kada je riječ o trgovini i tehnologiji, odnosi između Kine i SAD-a desetljećima nisu bili gori, a međusobna sumnjičavost dvaju globalnih sila samo raste.

Predsjednik SAD-a Donald Trump posljednjih je nekoliko dana oštro kritizirao Kinu te prijetio uvođenjem novih carina. Dužnosnici kažu da Trumpova administracija razmišlja o osvećivanju Kini zbog pandemije koronavirusa. U Pekingu prevladava mišljenje da SAD želi nekako usporiti uspon Kine koja se zahvaljujući svojoj ekonomskoj moći sve više nameće kao globalna sila. U zaključku izvješća stoji da Washington uspon Kine vidi kao ekonomsku prijetnju, prijetnju za nacionalnu sigurnost te prijetnju za Zapadne demokracije.

Kako piše u izvješću, SAD pokušava potkopati Komunističku partiju tako što nastoji srušiti njezinu popularnost među narodom. "Kineski su dužnosnici imali 'posebnu odgovornost' da obavijeste svoj narod i ostatak svijet o prijetnji koju predstavlja koronavirus budući da su 'oni bili prvi koji za njega doznali", rekla je glasnogovornica američkog Ministarstva vanjskih poslova Morgan Ortagus. Bez da je direktno komentirala kinesko izvješće, Ortagus je dodala: "Napori Pekinga da ušutkaju znanstvenike, novinare i građane te da šire dezinformacije pogoršali su ovu zdravstvenu krize."

Glasnogovornik Nacionalnog sigurnosnog vijeća SAD-a odbio je komentirao kinesko izvješće i njegov sadržaj.

Izvješće čiji je sadržaj opisan Reutersu upozorava da bi antikinesko raspoloženje zbog pandemije koronavirusa moglo dovesti do pojave otpora prema kineskim investicijama u infrastrukturne projekte u sklopu Inicijative Pojas i put te da bi Washington mogao značajne poduprijeti svoje saveznike u regiji - što financijski, što vojno. To bi moglo dovesti do pogoršanja sigurnosnih prilika u Aziji.

Nakon prosvjeda na Trgu Tiananmen, SAD i mnoge druge zemlje Zapada Kini su nametnule sankcije koje su uključivale zabranu kupovine vojne opreme i razmjenu tehnoloških rješenja s drugim zemljama. Kina je danas, dakako, znatno moćnija. Predsjednik Xi preoblikovao je kinesku vojsku kako bi mogla pobijediti u modernim ratovima. Kina pod Xijem širi svoj zračno-pomorski doseg te pokušava ugroziti vojnu dominaciju SAD-a u Aziji koja traje već više od 70 godina.

Poziv na suradnju

Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova u izjavi je pozvalo na suradnju Kine i SAD-a te navelo da razvoj odnosa između te dvije zemlje može i jednoj i drugoj zemlji pomoći da ostvari svoje interese, što će u produžetku dovesti do ostvarenja ciljeva međunarodne zajednice. "Bilo kakve riječi ili djela koja potiču političku manipulaciji ili stigmatizaciju pod izgovorom pandemije, a koje uključuju poticanje netrpeljivosti između država, ne vode ka produktivnoj međunarodnoj suradnji u borbi protiv koronavirusa", stoji u izjavi kineskog Ministarstva vanjskih poslova.

Jedna osoba upoznata sa sadržajem kineskog izvješća rekla je da ga kineska obavještajna zajednica doživljava kao kinesku inačicu "Novikovog telegrama", dopisa koji je 1946. godine napisao sovjetski ambasador u Washingtonu Nikolaj Vasiljevič Novikov, a u kojoj su opisane američke ekonomske i vojne ambicije nakon Drugog svjetskog rata. Novikov je dopis nastao nakon što američki diplomat George Kennan iz Moskve poslao "Dugački telegram" u kojem je stajalo da Sovjetski savez ne vidi način za mirnu kohabitaciju sa Zapadom. Oba su dokumenta udarila temelje za stratešku misao tijekom Hladnog rata.

SAD je optužio Kinu da je zatajila rane informacije o koronavirusu, što je Peking odbacio.

Kina se uspjela uhvatiti u koštac s koronavirusom, a cijelo se vrijeme pokušava nametnuti kao globalni lider u borbi protiv pandemije. To rade tako što zdravstvenu opremu prodaju i doniraju zemljama diljem svijeta, pa tako i SAD-u. Istovremeno, američki predsjednik Trump optužuje Svjetsku zdravstvenu organizaciju da Kini ide "niz dlaku" te istoj prijeti uskraćivanjem novca.

Australija je pozvala da se istraži izvorište koronavirusa i način na koji se proširio, a Francuska je nedavno prosvjedovala protiv napisa na internetskoj stranici kineske ambasade u toj zemlji u kojem se kritizirao odgovor Zapada na koronavirus.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 02:02