U Bosni i Hercegovini ne postoji vladavina prava, a dokaz tome je oslobađajuća presuda koju je Županijski sud u Bihaću izrekao šestorici bivših pripadnika Armije BiH optuženih za ubojstvo generala Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Vlade Šantića, ocjena je Ministarstva pravde BiH.
Priopćenjem neuobičajenog sadržaja ministarstvo je u utorak reagiralo na odluku bihaćkog suda koji je u prvostupanjskom postupku u ponedjeljak izrekao oslobađajuću presudu Hamdiji Abdiću, bivšem visokom časniku i još petorici pripadnika postrojbe iz sastava Petog korpusa Armije BiH kojom je zapovijedao tijekom rata.
Oni su bili optuženi da su u ožujku 1995. godine protuzakonito zatočili, a potom zlostavljali generala Šantića koji je bio zapovjednikom HVO-a na području Bihaća.
Prema navodima optužnice, Šantić je uslijed teških ozljeda preminuo, a ubojice su njegovo tijelo sakrile na nepoznatoj lokaciji. Posmrtni ostaci generala Šantića do danas nisu pronađeni.
"Ova presuda jasan je pokazatelj da vladavina prava ne postoji u Bosni i Hercegovini i da je dalek put pred nama", stoji u reagiranju Ministarstva pravde na čijem je čelu HDZ-ov Josip Grubeša.
Naveli su kako oštro osuđuju selektivno dijeljenje pravde i političke poteze pravosuđa u zemlji.
Optužnica protiv Abdića i ostalih potvrđena je 2019. godine, gotovo četvrt stoljeća nakon što je Šantić ubijen. Istraga o tom zločinu godinama je vođena bez ikakvih rezultata a 2013. godine pojavio se zaštićeni svjedok koji je istražiteljima kazao kako su generala HVO-a ubili pripadnici Armije BiH te potom njegovo tijelo raskomadali s ciljem prikrivanja svih tragova.
Što su točno bili motivi ubojstva do danas nije razjašnjeno.
Nakon oslobađajuće presude Abdić je kazao kako je bio siguran u takav ishod ustvrdivši da je optužnica protiv njega bila politički motivirana.
"Tužiteljstvu je trebao neki 'kapitalac' i onda su ubacili mene. Zna se tko je to radio", kazao je Abdić ustvrdivši kako su mu sve montirali bivši županijski ministar policije Šefik Smlatić i nekadašnji ravnatelj uprave policije MUP-a Federacije BiH Dragan Lukač.
Duje Šantić, sin ubijenog generala, kazao je pak kako je duboko razočaran ovakvim ishodom sudskog postupka te kako je siguran da Abdić, ali i bivši zapovjednik Petog korpusa Atif Dudaković, znaju što se točno dogodilo njegovom ocu no to skrivaju.
"Zar je moguće da vojna policija otme i ubije jednoga generala (Šantića) s kojim su surađivali, a da zapovjednik te postrojbe i cijelog korpusa ne zna što se događalo", kazao je Šantić reagirajući na presudu.
Abdić je bio među osobama koje su Šantića posljednji vidjele živog, a svojim je vojnicima u noći između 8. i 9. ožujka 1995. godine u hotelu "Sedra" u Cazinu zapovjedio da "vode generala (Šantića) na spavanje".
U Ministarstvu pravde BiH smatraju kako je bihaćki sud u slučaju Šantić grubo zanemario temeljne postulate prava i zauzeo stav koji je najmanje temeljen na pravu i pravdi.
Na nepravomoćnu presudu Županijsko tužiteljstvo u Bihaću može se žaliti no Abdić je kazao kako je uvjeren da će i drugostupanjski postupak završiti istim ishodom.
Abdić je u različitim dokumentima nakon rata označen osobom povezanom s organiziranim kriminalom i osuđivan je zbog iznude i prijetnje. Trenutačno je zastupnik Stranke demokratske akcije (SDA) u zastupničkom domu parlamenta Federacije BiH.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....