CRNOGORSKI KNJIŽEVNIK

Popović: ‘Nova vlast je ugrozila crnogorski identitet, pod pritiskom smo ruskih interesa i Srpske pravoslavne crkve‘

Govoreći o utjecaju Rusije na Balkan, naglasio je da ruska agresija na Ukrajinu ima implikacije i na Crnu Goru

Milorad Popović

 Darko Tomas/Cropix

Crna Gora je pod stalnim pritiscima kleronacionalizma i vanjskih sila, posebno Srpske pravoslavne crkve i ruskih interesa, što ugrožava njezin suverenitet i identitet, ocijenio je ovog tjedna crnogorski književnik Milorad Mijo Popović, u uvodnom govoru na međunarodnoj konferenciji “Politički zatvorenici i progon novinara i pisaca u Crnoj Gori”.

Popović je jedna od javnih osoba, među kojima su pisci i novinari, čija imena je crnogorsko Specijalno tužiteljstvo označilo kao „opasne“ kontakte pritvorenog bivšeg specijalnog tužitelja Milivoja Katnića, a nakon kojih se, kako je navedeno u zahtjevu za produženje njegova pritvora, objavljuju kompromitirajući tekstovi u crnogorskim medijima.

Popović je na konferenciji koju su organizirali Forum za zaštitu ljudskih prava Milivoja Katnića, Crnogorski Helsinški odbor za ljudska prava i Crnogorski PEN centar, ukazao na prijetnje za crnogorski identitet, nazivajući kleronacionalizam i vanjske utjecaje ključnim opasnostima.

„Kleronacionalizam, vođen ideologijom velikosrpskog nacionalizma, danas je najveći unutarnji neprijatelj Crne Gore“, naglasio je Popović, dodajući da je u njegovoj srži želja za „potpunim potiranjem crnogorskog identiteta“.

Popović tvrdi da se koriste oprobane metode diskriminacije i pacifikacije građana nepodobne nacionalnosti i političkog svjetonazora.

image

Milivoje Katnić (desno)

Savo Prelevic/Afp

„Barem osamdeset posto javnih medija je u funkciji velikosrpske politike“, naglasio je Popović, istaknuvši da je slična situacija i sa „čišćenjem“ profesionalaca nesrpske nacionalnosti u institucijama kulture, obrazovanja i službi sigurnosti.

Govoreći o utjecaju Rusije na Balkan, naglasio je da ruska agresija na Ukrajinu ima implikacije i na Crnu Goru.

„Ruska politika destabilizacije nije usmjerena samo na Ukrajinu, već i na zemlje koje su joj se suprotstavile, kao što je Crna Gora. Nakon neuspjeha u državnom udaru 2016., sada se koriste suptilnije metode za destabilizaciju zemlje“, rekao je Popović istaknuvši da su ti pritisci izravni udar na crnogorski suverenitet.

Na to da vlasti ne skrivaju svoju ulogu u brutalnim obračunima s kritičarima, ukazao je i predsjednik crnogorskog PEN centra Adnan Čirgić.

On je rekao da prije svega sveučilišta i Crnogorska akademija znanosti i umjetnosti nisu njegovale ni kritičko mišljenje, niti razvijale svijest o europskim vrijednostima kojima je stremila Crna Gora.

„Mogao bi PEN centar kao druge institucije zatvoriti oči pred povampirenim fašizmom u kojem se guši crnogorsko društvo i ograničiti svoj rad samo na promociju knjiga i pisaca. Time bi kolaborantski ignorirali stvarnost koju živimo“, rekao je Čirgić.

Osnivačica i predsjednica Helšinskog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko ocijenila je da je nova vlast za vrlo kratko vrijeme uspjela promijeniti krvnu sliku Crne Gore i zarobiti cijelo društvo.

„U tome je sudjelovala stranka predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i posebno Srpska pravoslavna crkva. Najupečatljiviji primjer svakako je tužitelj Katnić koji je već duže vrijeme bez pravnog osnova u pritvoru. Glavni je razlog to što je osudio sve oni koji su bili umiješani u državni puč 2016. Može se s razlogom tvrditi da je on svojevrsni politički zatvorenik čija su elementarna ljudska prava dovedena u pitanje“ istaknula je Biserko.

image

Sonja Biserko

Vlado Kos/Cropix

U tome su, kako dodaje, stradali i mnogi novinari koji su se kritički odnosili prema vlasti, koji su izloženi različitim medijskim kampanjama. Biserko je ustvrdila da je većina medija u Crnoj Gori pod kontrolom Beograda, te je kazala da „tu stradavaju ljudi koji glasno postavljaju pitanja i čiji zdrav razum iziskuje otpor takvoj vlasti“.

Grupa crnogorskih novinara najavila je ranije kaznenu prijavu protiv državnog tužioca Miloša Šoškića koji ih pokušava prikazati kao članove kriminalnog klana zbog njihove komunikacije s bivšim glavnim specijalnim tužiteljem Milivojem Katnićem, koji je u pritvoru.

Novinari Draško Đuranović, Kaćuša Krsmanović, Tamara Nikčević, Šeki Radončić, Darko Šuković i pisac Milorad Popović su na konferenciji za novinare optužili Šoškića za nezakonito prisluškivanje i napad na slobodu govora.

Katnić je u pritvoru od 14. travnja 2024. zbog sumnje da je zloupotrijebio službeni položaj i sudjelovao u kriminalnoj organizaciji.

Šoškić je u zahtjevu za produženje pritvora Katniću naveo njegov utjecaj na medije.

Kako je ranije objavljeno, u Šoškićevom zahtjevu se navodi da "Katnićeva kriminalna organizacija ima utjecaj na medije, posebno, ako se imaju u vidu podaci i dokazi koji su dobiveni pretresom mobilnog telefona".

image

Milorad Popović

Screenshot Hanza Tv/

Milivoje Katnić je bio glavni specijalni tužitelj u predmetu "državni udar" u kome su 2019. prvostepeno osuđena dvojica ruskih, desetak srpskih i tri crnogorska državljanina, među kojima i lideri proruskog Demokratskog fronta Milan Knežević i Andrija Mandić.

S te pozicije je smijenjenjen nakon smjene vlasti u Crnoj Gori na izborima 2020.

Na tim izborima vlast je nakon tri desetljeća izgubila Demokratska partija socijalista, a stranke Demokratskog fronta postale su dio nove parlamentarne većine u Crnoj Gori.

Odlukom Višeg suda od lipnja ove godine, svi optuženi u slučaju "državni udar", uključujući Kneževića i Mandića, oslobođeni su krivnje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. studeni 2024 16:18