Idemo na vaše jahte, na vaše luksuzne nekretnine, na vaše privatne zrakoplove", poručio je američki predsjednik Joe Biden ruskim tajkunima povezanima s predsjednikom Vladimirom Putinom u govoru o stanju nacije, najavljujući veliku akciju kažnjavanja invazije na Ukrajinu. Neke od superjahti ruskih oligarha i prije tog trenutka, predosjećajući nadolazeću oluju, podigle su sidra i zaplovile prema mirnijim morima, poput onih na Sejšelima, gdje je lakše odolijevati pljenidbi imovine i sve snažnijem "stezanju omče" oko ruske ekonomije.
Sve veći broj divovskih jahti ruskih tajkuna (a oni, prema procjenama, imaju između sedam i deset posto svih megajahti na svijetu) kreće ovih dana prema Indijskom oceanu, i kruži vodama oko Maldiva i Sejšela, javlja Bloomberg. Njihovi vlasnici svjesni su prijetnje gubitka luksuznih pokretnina i nekretnina, kojemu je cilj uništiti financijsku konstrukciju Putinova vojnog pohoda i natjerati bogataše da se suprotstave ruskom vođi.
Prvo je objavljeno zamrzavanje imovine, a sada i zapljena. Gradonačelnik Lavova predložio je Europi čak da u vile ruskih tajkuna usele ukrajinske izbjeglice. No, to nije sve što se sprema u napadu na Putinove ljude.
Bijeg na Sejšele
Prema Bloombergovoj analizi, četiri najveće luksuzne jahte, trenutačno parkirane na Maldivima, u ruskom su vlasništvu. Najveća, duljine 140 metara, je Pobjeda oceana (Ocean Victory), vlasnika Viktora Rašnikova, čeličnog magnata, prema informaciji sa SuperyachtFan.coma. Druga - od 72 metra - povezuje se s aluminijskim tajkunom Olegom Deripaskom.
Jahta Nord, duga 141 metar, u vlasništvu još jednog kralja čelika, Alekseja Mordašova, doplovila je do Sejšela nakon što je bila na vezu na Maldivima.
Morska rapsodija (Sea Rhapsody), bankara Andreja Kostina, uputila se iz Turske još 18. veljače, prema Sejšelima. Bloomberg navodi da je broj golemih jahti na Maldivima pao s 19 na deset (u usporedbi s istim razdobljem prošle godine) dok se na Sejšelima njihov broj povećao, s pet na 12. Nije dugo čekao ni Vagit Alekperov, jedan od šefova iz Lukoila.
Njegova 70-metarska jahta Galactica Super Nova otplovila je u ponedjeljak iz Barcelone, i u utorak poslijepodne uplovila u crnogorsku luku Tivat, prema objavi Birna. Alekperov ima oko 20 posto udjela u Lukoilu, najvećoj nedržavnoj naftnoj kompaniji u Rusiji, a ima i 36 posto udjela u nogometnom klubu Spartak iz Moskve.
Međutim, crnogorska vlada objavila je da se priključuje sankcijama protiv Moskve, pa je upitno hoće li se jahta tamo zadržati.
Alekperov je bio jedan od tajkuna koje je Putin pozvao na veliki sastanak kako bi im objasnio zbog čega trebaju stoički otrpjeti sve udarce Zapada. Mnogi sudionici u samo jedan dan izgubili su milijarde. Alekperov, primjerice, prvog dana invazije izgubio je 6,2 milijarde dolara, dok su Lukoilove dionice pale 33 posto, prema procjenama Bloomberga.
"Dolazimo po vašu sumnjivo stečenu imovinu", poručio je u utorak navečer Biden, najavljujući da će Sjedinjene Države zaplijeniti imovinu koju oligarsi imaju na teritoriju Sjedinjenih Država. "Bilo bi predivno kada bi se zaplijenjene megajahte, palače i umjetnine prodale i time se financirao ukrajinski narod", izjavio je senator Sheldon Whitehouse iz Rhode Islanda za Washington Post.
Širenje liste
Ne samo jahte, pozornost javnosti privukli su i privatni zrakoplovi i luksuzne nekretnine ruskih bogataša. Dan prije Bidenova govora, republikanac Lance Gooden iz Teksasa spomenuo je odredbu američkog ustava koja u teoriji znači da bi pojedinci mogli preuzeti jahte i vremenom ih privatizirati.
To u novom svjetlu pokazuje događaj vezan za ukrajinskog strojara koji je pokušao sabotirati bogatog ruskog šefa te potopiti jahtu. Vlasnik jahte Aleksander Mihiv direktor je u Rosoboronexportu, ruskom izvozniku oružja. "Ruske jahte brzo se kreću prema oazama gdje će biti izvan našeg dohvata. SAD i saveznici moraju brzo djelovati, prije nego što bude prekasno", poručio je Gooden.
Osim jahte ruskog trgovca oružja, na Majorci je, prema informacijama Bloomberga, bio i Solaris, najskuplja megajahta na svijetu, čiji je vlasnik Roman Abramovič. Isto tako i Tango, jahta Viktora Vekselberga.
Osim SAD-a, i prije toga Europske unije, koja je u ponedjeljak proširila listu sankcioniranih Rusa na preko 20 imena, čeka se i na akciju Ujedinjene Kraljevine. Tamošnja ministrica vanjskih poslova Liz Truss pod sve je jačim pritiskom da brzo djeluje, kako oligarsi ne bi dobili na vremenu i prebacili imovinu.
Sjedinjene Države, prema izvorima Washington Posta, uskoro će dramatično proširiti listu sankcioniranih osoba bliskih režimu. To je najavio Biden. Međutim, u svom udaru administracija se suočava s velikim logističkim preprekama, a tu je i opasnost reakcije Kremlja.
Neki stručnjaci smatraju da bi rusku poslovnu elitu još više mogle vezati za Putina, umjesto obratno. Mogle bi naštetiti i poslovnim ljudima koji ne podržavaju Putina, ali i naštetiti onim granama ekonomije koje su bitne za Zapad, ističe Washington Post. Barem u SAD-u, bit će problema sa zamrzavanjem ili zapljenom zbog pravne konstrukcije koja omogućuje anonimnim igračima otvaranje poduzeća i kupnju pod velom tajnosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....