KAIRO - Vladari tih zemalja nisu zabrinuti zbog “njemačkog efekta”. Naime, u toj su zemlji Zeleni postali druga politička snaga zahvaljujući snažnom protivljenju nuklearnoj opciji koju zagovara kancelarka Angela Merkel. No, vladari na Bliskom istoku tih problema nemaju: demokracije nema, nije ih briga što narod misli, a oni žele nuklearne elektrane i potpisuju ugovore sa zemaljama koje im ih mogu sagraditi (iznos ugovora procjenjuje na stotinjak milijardi dolara).
Već sklopili ugovore
Histerija za stjecanjem nuklearne (mirnodopske) energije počela je - što je zanimljivo - 2006. kada je Iran prvi put potvrdio da obogaćuje uran. Otad je većina zemalja Bliskog istoka već sklopila ugovore o gradnji nuklearnh kapaciteta ili počela gradnju. Kao razlog mnogi navode potrebu za što više energije, pa čak i one među njima, poput Kuvajta i Saudijske Arabije, koje leže na nekim od najvećih svjetskih zaliha nafte. No, upravo Kuvajt tvrdi da tijekom ljeta potrošnja energije premašuje sadašnju proizvodnju te da dolazi do ispadanja sustava i prekida opskrbe.
Ravnoteža snaga
Taj je argument bitno prihvatljiviji za zemlje poput Jordana koje nemaju vlastite izvore energije - ta kraljevina uvozi 95 posto energenata - a planira uz nuklearku graditi i postrojenje za odsoljivanje mora (ima problema i s manjkom vode koja je pod izraelskom kontrolom). Kad je riječ o Saudijskoj Arabiji ili Egiptu, vjerojatniji povod za okretanje nuklearnoj energiji jest nastojanje da idu u korak s Iranom i osiguraju ravnotežu snaga. U arapskim zemljama Bliskog istoka većina stanovništva su suniti, dok Iranci nisu Arapi i većinom su šijiti.
Još od iranske revolucije 1979. vlasti u Riyadu optužuju Teheran da nastoji izvesti model islamske republike i pobuniti šijite u regiji protiv sunita na vlasti. Nuklearno oružje u rukama Irana osnažilo bi taj projekt, što zabrinjava zemlje u regiji. I na kraju, kako kažu arapski analitičari, u toj regiji od Egipta do Indije nuklearnu energiju/oružje imaju svi osim Arapa: Izrael, Pakistan, Indija, a uskoro i Iran. Arapi stoga misle kako je vrijeme da se i oni uključe u taj klub.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....