Dobit Petrola u prvom polugodištu bit će 53 milijuna eura manja od planirane, većinom zbog regulacije cijena goriva u Sloveniji i Hrvatskoj, objavila je u utorak slovenska energetska kompanija najavivši da je zbog toga prisiljena mijenjati poslovni plan te će zato tražiti odštetu od države.
"Prema procjeni, bruto dobit naše grupe bit će na kraju ovog polugodišta manja od planirane za 53 milijuna eura, a EBITDA za 79 milijuna eura", kaže se u Petrolovom priopćenju.
Uprava je zadužena da u najkraćem mogućem roku provede sve potrebne radnje na nadoknadi štete uzrokovane nesrazmjernom mjerom reguliranja maloprodajnih cijena naftnih derivata, objavila je tvrtka na stranicama Ljubljanske burze, gdje je vrijednost njene dionice pala za 4 posto.
Energetska kompanija i glavni distributer naftnih derivata u Sloveniji, u prvom je tromjesečju ostvarila neto dobit od 32,4 milijuna eura, 17 posto više nego u istom tromjesečju lani, a najavljivala je dobit od 158,3 milijuna eura za cijelu godinu, no sada će mijenjati plan i smanjiti očekivanu dobit jer u prodaji naftnih derivata trenutno posluje s gubitkom.
Kako navode u Petrolu, prodali su više goriva u Sloveniji gdje su zbog regulacije cijene bile niže nego u susjednim državama, ali su ga morali prodavati ispod nabavnih troškova i tako su gubili u tom segmentu poslovanja. Očekuju da će se na poslovanje odraziti i najavljeno reguliranje cijena plina i električne struje, što je također dio njihova energetskog biznisa.
"Stoga nećemo moći ostvariti planirane poslovne rezultate u 2022. godini", navode u Petrolu koji je po ukupnim prihodom najveća slovenska kompanija.
Petrol je od slovenske vlade već ranije tražio isplatu 51,3 milijuna eura poslovne štete nastale do 11. svibnja zbog zamrznutih cijena goriva do tog razdoblja, a najavio je da će tražiti odštetu i za gubitke na prodaji goriva zbog regulacije koja je stupila na snagu danas.
"Očekujemo da će država svoju obvezu ispuniti u cijelosti i u najkraćem roku", naveli su u Petrolu, u kojem ocjenjuju da im gubitke neće nadoknaditi slobodno formiranje cijena na njihovim crpkama uz autoceste.
Vlada premijera Roberta Goloba poslala je distributerima proteklih dana više različitih poruka, pa je Golob rekao da će zahtjevi za kompenzacijom vjerojatno biti odbijeni, a kritizirao je i izostanak goriva na mnogim pumpama u očekivanju novih cijena kao "skandal", aludirajući da su distributeri špekulirali sa zalihama. On je već ranije u vezi reguliranih cijena najavljivao razgovore s trgovcima i distributerima, ali uz opasku da će visoke zahtjeve za odštetom vlada vjerojatno odbiti.
Ministar gospodarstva Matjaž Han kazao je međutim u utorak da je vlada spremna početi razgovore o mogućem povratku troškova reguliranih cijena, ali da ti razgovori moraju biti "iskreni", a podaci o mogućim gubicima u prodaji derivata "transparentni i jasni".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....