ISKUSAN RONILAC

Ovo je Volodimir Z., čovjek osumnjičen za razaranje Sjevernog toka: Raspisana potjernica, otkriveno gdje se nalazi

Uspio je napustiti zemlju jer Njemačka nije uključila njegovo ime u bazu podataka traženih osoba, rekli su poljski istražitelji

Čovjek osumnjičen za razaranje Sjevernog toka

 Wartranslated X/

Poljska je primila europsku tjeralicu za Ukrajincem Volodimirom Z., osumnjičenim da je 2022. sabotirao plinovode Sjeverni tok, no on je već napustio Poljsku jer ga Njemačka nije uvrstila na popis traženih, rekli su u srijedu poljski istražitelji.

Nekoliko desetaka milijardi dolara vrijedni plinovodi Sjeverni tok 1 i 2 pod Baltičkim morem uništeni su nizom eksplozija u rujnu 2022. godine, sedam mjeseci nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.

Njemački istražitelji vjeruju da je dio saboterskog tima koji je postavio eksplozive bio ukrajinski ronilac Volodimir Z., prenijeli su njemački mediji u srijedu.

On je uspio napustiti zemlju jer Njemačka nije uključila njegovo ime u bazu podataka traženih osoba, rekli su poljski istražitelji.

Glasnogovornica ureda poljskog državnog tužitelja, Anna Adamiak, napisala je da su njemačke vlasti Varšavi poslale zahtjev za europskom tjeralicom u lipnju.

"Volodimir Z. na kraju nije pritvoren jer je preko poljsko-ukrajinske granice početkom srpnja napustio poljski teritorij", napisala je u odgovoru na pitanje Reutersa.

image

Oštećenje na plinovodu Sjeverni tok

Trond Larsen/expressen/Tt News Agency Via AFP

"Slobodan prolaz poljsko-ukrajinske granice gore spomenute osobe bio je moguć jer ga njemačke vlasti nisu uvrstile u bazu podataka traženih osoba, zbog čega poljska granična policija nije mogla znati za tjeralicu niti je imala razloga pritvoriti Volodimira Z.".

Njemačka je naglasila da istraga o sabotaži plinovoda ne ugrožava njezin odnos s Ukrajinom.

"Ta procedura nema utjecaja na ono što je kancelar Olaf Scholz opisao potporom ukrajinskoj obrani protiv ilegalnog ruskog agresivnog rata, koliko god je potrebno", rekao je glasnogovornik njegovog ureda.

Njemački istražitelji su kao krivce za sabotažu identificirali i bračni par, također ronioce, no za njima zasad nisu izdane tjeralice. Žena je u srijedu rekla Weltu da ni ona ni suprug nisu krivi te da su u vrijeme napada bili u Kijevu.

Eksplozijama su uništene tri od četiri cijevi plinovoda koji je postao kontroverzan simbol njemačke ovisnosti o ruskom plinu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. studeni 2024 13:30