PLANETARNA PROGNOZA

'OVE NAS ZIME ČEKA PRAVA KLIMATOLOŠKA GODZILLA' Uznemirujuće najave renomiranih meteorologa

Riječ je o poremećaju koji bi mogao izazvati ekstremne vremenske uvjete u raznim dijelovima svijeta
CHICAGO, IL - JANUARY 06: Ice builds up along Lake Michigan at North Avenue Beach as temperatures dipped well below zero on January 6, 2014 in Chicago, Illinois. Chicago hit a record low of -16 degree Fahrenheit this morning as a polar air mass brought the coldest temperatures in about two decades into the city. Scott Olson/Getty Images/AFP
 SCOTT OLSON / AFP ImageForum

Zbog neuobičajeno izraženog vremenskog fenomena El Nino, koji se najavljuje za predstojeću zimu, veći bi dio planeta za nekoliko mjeseci mogao biti suočen s ekstremnim poplavama, sušama i šumskim požarima, piše britanski Daily Telegraph, pozivajući se na ugledne meteorologe.

Riječ je o ekstremnom meteorološkom poremećaju koji bi u Velikoj Britaniji mogao izazvati ekstremno hladnu zimu, u Sjedinjenim Državama razorne oluje, u Južnoj Americi obilne oborine te posljedične bujice i odrone zemlje, u južnoj Aziji sušu, a u Australiji šumske požare.

Klimatolog Bill Patzert, zaposlen u NASA-i, kaže da ovogodišnji El Nino 'definitivno ima šansu postati Godzilla'.

'Ostvari li svoj potencijal, moglo bi biti jako puno poplava, odrona i kaosa', izjavio je Patzert.

El Nino je meteorološki fenomen koji se javlja svakih dvije do sedam godina, a NASA s velikom pozornošću prati temperature mora na istočnom dijelu Tihog oceana, koje su ključni indikator ove pojave.

Temperature površine oceana u relativnoj blizini Perua već su 1,9 Celzijevih stupnjeva više od prosjeka i proteklih su nekoliko mjeseci u porastu. Dapače, skočile su na višu razinu nego što su bile u isto vrijeme 1997. godine, kada je zabilježen dosad najsnažniji i najsmrtonosniji El Nino.

U katastrofama diljem svijeta koje se povezuju s ovim fenomenom, tada je život izgubilo više od 23.000 ljudi, a nastala je šteta koja se procjenjuje na 45 milijardi američkih dolara.

Vjetrovi koji obično pušu s istoka prema zapadu i rashlađuju morsku površinu, 'tjerajući' pritom vodu prema Australiji, posljednjih su mjesecu u slabljenju. To utječe na mlaznu struju i 'pomiče' oluje prema istoku.

Inače, El Nino sjevernim dijelovima Europe najčešće donosi nešto hladnije zime od uobičajenih. Stručnjaci tvrde da je, primjerice, El Nino jedan od faktora koji je izazvao ekstremne hladnoće u Velikoj Britaniji 2009. i 2010. godine, kakve prije toga nisu zabilježene desetljećima, a u dijelovima te države izazvale su neviđeni kaos.

U Centru za klimatska predviđanja Američke meteorološke službe predtojećem su El Ninu dali nadimak Bruce Lee, a kažu da se njegov vrhunac može očekivati ili u kasnu jesen ili u ranu zimu.

Njegove se posljedice, međutim, osjećaju već sada. Stručnjaci ga smatraju glavnim krivcem za poplave u Čileu i veliku sušu u Indoneziji, Filipinima i Australiji. Povezuju ga i s izrazito niskim razinama vode zbog kojih je promet kroz Panamski kanal znatno otežan.

Također, El Nino se dovodi u vezu s činjenicom da je tijekom 2015. zabilježeno čak pet supertajfuna na zapadnom Pacifiku. Uobičajeno je da se do ovog dijela godine pojavi tek jedna takva oluja.

U američkoj Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu navode da je velika vjerojatnost da El Nino potraje sve do ranog proljeća 2016. godine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 12:32