Zastupnica Europskog parlamenta iz skupine Zelenih Gwendoline Delbos-Corfield poručila je u petak da ona i njezini kolege očekuju od vlasti u Srbiji da odmah objasne svoja proruska stajališta, ukazavši da su ona neprihvatljiva dok Beograd istodobno koristi sredstva Unije u pretpristupnom procesu.
"Neprihvatljivo je da predsjednik (Aleksandar) Vučić i dalje povlađuje Rusiji, a prima sredstva EU-a u sklopu procesa pristupanja. Proruski glasovi posebno su glasni upravo sada u Srbiji", napisala je Delbos-Corfield na Twitteru, istaknuvši da to izaziva "veliku zabrinutost".
"Vlada je poslala opasnu poruku time što se nije uskladila sa sankcijama EU-a protiv Rusije. Istodobno, znamo da je većina Srba protiv rata i da su mnogi već izišli na ulice prosvjedovati protiv invazije Ukrajine", istaknula je u nizu objava na Twitteru.
Ona je poručila kako je potrebno da srpske vlasti uvedu sankcije Rusiji, kao što su to učinile države članice EU-a, navodi portal European Western Balkans (EWB) koji je prenio i njezine tvitove.
Portal EWB podsjetio je da prošlog tjedna devetero eurozastupnika iz liberalne skupine Obnovimo Europu poslalo pismo predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen i šefu eurodiplomacije Josepu Borrellu u kojem traže privremeno zamrzavanje pregovora sa Srbijom i obustavljanje financijske pomoći EU-a dok se Srbija ne uskladi s pozicijama Unije i njezinim odnosu prema Rusiji.
Srbijanski predsjednik istaknuo je, nakon prošlotjednog susreta s njemačkom šeficom diplomacije Annalenom Baerbock, da od početka napada na Ukrajinu nije imao nijedan osobni kontakt s ruskim dužnosnicima, te da se "nema od čega distancirati", jer je pozicija Srbije prema Ukrajini jasna.
"Srbija će biti i ostati na poziciji međunarodnog javnog prava, jer je to ono što ojačava položaj Srbije kao zemlje koja poštuje međunarodno pravo", poručio je Vučić, naglasivši da će Srbija "čuvati mir i stabilnost u regiji", ali "uvijek poštujući norme međunarodnog i javnog prava".
Srbija je početkom ožujka glasala za rezoluciju Opće skupštine UN-a kojom je osuđena invazija Rusije na Ukrajinu, ali je službeni Beograd istaknuo da Moskvi zbog očuvanja nacionalnih i ekonomskih interesa neće uvoditi sankcije.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu u Beogradu je održano više prosvjeda potpore Ukrajini, ali i proruskih skupova na kojima su desničarske organizacije podržale rusku stranu i samoproglašene proruske republike na istoku Ukrajine.Nakon ulaska ruskih snaga u jednoj od središnjih beogradskih ulica oslikan je mural s likom ruskog predsjednika Vladimira Putina koji je u međuvremenu nekoliko puta prebojen, ali i ponovo iscrtan na zidu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....