Švedski premijer Stefan Lovfen objavio je u ponedjeljak ostavku ministra za stanogradnju kritiziranog zbog veza s islamističkim i ultranacionalističkim skupinama te usporedbe izraelske države prema Palestincima s patnjama Židova u nacističkoj Njemačkoj, a agencije ističu da je ostavkom porastao pritisak na sve nepopularniju vladu lijevog centra.
Koaliciji socijaldemokrata i Zelenih predbacuje se nesnalaženje s migrantskom krizom i navalom velikog broja azilanata, zbog čega je vlada stubokom promijenila vrlo izdašnu politiku prema izbjeglicama, a prema najnovijim anketama, lijevi centar sada uživa znakovito manju potporu od bloka desnog centra.
Socijaldemokratski premijer je kazao da su se on i Mehmet Kaplan, koji je podrijetlom iz Turske, složili da Kaplan "nije više u mogućnosti izvršavati svoje obveze kao ministar u kabinetu", u trenutku kada traje rasprava o njegovim vezama s "vanjskim vjerskim i političkim organizacijama".
Prije nekoliko godina Kaplan je rekao da je ponašanje izraelske države prema Palestincima usporedio s patnjama Židova u nacističkoj Njemačkoj,
Kaplanov položaj postao je neodrživ nakon što je dnevni list Svenska Dagbladet u nedjelju objavio dio njegovih komentara iz 2009. kada je kazao da "Izraelci postupaju s Palestincima na način koji je jako sličan postupanju Njemačke prema Židovima 30-ih godina".
Kaplan je to izjavio u reportaži lokalne televizije o islamofobiji.
Ministrica vanjskih poslova Margot Wallstrom je nešto ranije u ponedjeljak te izjave ocijenila "strašnim".
Odnosi između Švedske i Izraela su 2014. pali na najnižu razinu, nakon što je spomenuta koalicijska vlada priznala palestinsku državu.
Sada već bivši ministar, Kaplan je izazvao val kritika i zbog sudjelovanja na večeri na kojoj su bili nazočni predstavnici ultranacionalističkih turskih organizacija te islamističke organizacije Milli Gorus kojoj se pripisuje i antisemitizam.
Kaplan je novinarima kazao da odbacuje "sve oblike ekstremizma, bilo nacionalnog, vjerskog ili bilo kojeg drugog predznaka".
Kako bismo novi Jutarnji.hr učinili još boljim, bržim i modernijim, tijekom perioda transformacije do 6. svibnja paralelno ćete ga moći pratiti na dvije adrese – stari portal nalazi se na adresi Jutarnji.hr, a novi na novi.Jutarnji.hr.
Na novom se portalu promjene događaju svaki dan stoga popunite upitnik na dnu stranice ili kliknite na link i napišite nam svoje mišljenje kako bismo portal što bolje prilagodili upravo vama!
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....