STANJE NA TRŽIŠTU

OPEC i ublažavanje kineskih mjera su podigli cijene nafte na 104 dolara

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 5,51 dolar u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 103,99 dolara
 NurPhoto/NurPhoto via AFP

Cijene nafte porasle su u utorak na međunarodnim tržištima na 104 dolara nakon što je ublažavanje koronamjera u Kini prigušilo zabrinutost za potražnju, a OPEC upozorio da nije moguće nadomjestiti rusku naftu.

Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 5,51 dolar u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 103,99 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 5,12 dolara višoj cijeni, od 99,41 dolar.

Trgovci su se danas usredotočili na odluku vlasti kineskog financijskog središta Šangaja kojom je više od 7.000 stambenih jedinica svrstano u kategoriju manjeg rizika budući da u protekla dva tjedna nije zabilježen nijedan novi slučaj zaraze covidom 19.

Kina je vodeći svjetski uvoznik nafte i lockdown u Šangaju potaknuo je zabrinutost za potražnju.

U fokusu je tržišta i upozorenje Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) da, budu li uvedene sankcije ili slične mjere, neće biti moguće nadomjestiti sedam milijuna barela dnevno izgubljene ruske nafte i naftnih proizvoda.

Europska unija još nije dogovorila embargo na rusku naftu, ali ministri vanjskih poslova nekih zemalja izjavili su da će se razmotriti i ta opcija.

OPEC je danas snizio prognozu ovogodišnje ruske proizvodnje za 530 tisuća barela dnevno, ali snizio je i procjenu rasta globalne potražnje, zbog rata u Ukrajini i jačanja inflacije pod utjecajem naglog rasta cijena nafte i opetovanog širenja omikrona u Kini.

"Tržištu nafte i dalje prijeti veliki šok ukoliko se sankcioniraju ruski energenti, a taj rizik nije otklonjen", napisao je Edward Moya iz OANDA-e.

Indian Oil Corp (IOC) isključio je u međuvremenu rusku naftu iz najnovijeg javnog natječaja, nakon što je američki predsjednik Joe Biden u ponedjeljak upozorio indijskog premijera Narendru Modija da pojačana kupnja ruske nafte nije u indijskom interesu.

Zemlje-članice Međunarodne agencije za energiju (IEA) odlučile su pak u idućih šest mjeseci, počevši od svibnja, prodati ukupno 240 milijuna barela iz strateških rezervi kako bi obuzdale rast cijena.

Prodaja nafte iz rezervi ublažiti će akutni problem nedostatne opskrbe, ali neće riješiti strukturni manjak koji su izazvala nedovoljna ulaganja, a zalihe će se morati nadopuniti, upozoravaju analitičari.

OPEC je danas odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak stajao 100,08 dolara, što znači da je pojeftinio 98 centi u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. travanj 2024 02:55