Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump predložit će republikanskog senatora Marca Rubia s Floride za mjesto državnog tajnika (ministra vanjskih poslova), a savjetnik za nacionalnu sigurnost bit će Mike Waltz, nekadašnji pripadnik Zelenih beretki, izvijestili su 11. studenoga The New York Times, The Wall Street Journal i Financial Times.
Potomak kubanskih emigranata, Rubio je zagovornik oštre politike prema Kini, Iranu, Venezueli i Kubi. Osim toga, smatra da Ukrajina treba početi pregovarati o miru s Rusijom, a nedavno je rekao da Sjedinjene Države financiraju rat koji je zašao u pat- poziciju i da će trebati sto godina da se obnovi Ukrajina.
Uzgred, Marco Rubio je nekoć otvoreno prezirao Trumpa, ali i ovaj njega. Bili su suparnici u republikanskoj kampanji za predsjednika SAD-a 2016. i Rubio je tada nekoliko puta zločesto implicirao da Trump ima "mali penis", a Trump je Rubija ismijavao jer se jako znojio i nazvao ga "slabim poput bebe". Ali, ovoga srpnja na republikanskoj konvenciji u Milwaukeeju Rubio je izišao na govornicu i kliktao: "Jedini način da Ameriku ponovno učinimo bogatom, sigurnom i snažnom jest ponovno učiniti Donalda Trumpa našim predsjednikom".
Budući Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost u novoj administraciji bit će Mike Waltz, 50-godišnji kongresmen iz Floride, koji je prije ulaska u politiku punih 26 godina bio pripadnik specijalne postrojbe Zelene beretke i sudjelovao u brojnim borbenim misijama u Afganistanu, Africi i na Bliskom istoku. Savjetnik za nacionalnu sigurnost je važna funkcija jer je to osoba koja predsjednika SAD-a savjetuje o ključnim prijetnjama za nacionalnu sigurnost i koordinira različite američke agencije.
Za razliku od Rubija i većine republikanskog establishmenta, Waltz je već godinama Trumpov pristaša i podržava ga u pitanjima ilegalne migracije, a zauzima oštar stav prema Kini i Ukrajini. Iako je nakon početka ruske ofenzive 2022. pozvao vladu Joea Bidena da opskrbi Kijev dodatnim naoružanjem, u međuvremenu je promijenio stav i nedavno rekao da je "završeno razdoblje u kojem je Ukrajina primala bjanko ček od Kongresa".
Waltz nije imao naglašenu ulogu u Trumpovoj kampanji, ali oni su vrlo bliski pa je na republikanskoj nacionalnoj konvenciji u Milwaukeeju održao govor u kojem je veličao Trumpovu sposobnost kao vrhovnog zapovjednika, kritizirajući usput Joea Bidena i njegovu odluku o povlačenju američkih snaga iz Afganistana, koja je ispala kaotična.
Kao član Kongresa, Waltz je Trumpa tijekom njegova prvog mandata u diskreciji savjetovao o pitanjima nacionalne sigurnosti i postao je jedan od njegovih najvažnijih savjetnika za obrambena pitanja. Donedavno se spominjao kao glavni kandidat za Trumpova ministra obrane, ali na kraju je imenovan savjetnikom za nacionalnu sigurnost, a to je tradicionalno položaj na koji predsjednici imenuju osobe od najvećeg povjerenja. Međutim, Donald Trump je u prvom mandatu imao značajne razmirice sa svojim bivšim savjetnicima za nacionalnu sigurnost, poput H. R. McMastera i Johna Boltona, ali Waltz i on dijele slične stavove o tome tko ugrožava Ameriku.
Kao i brojni istaknuti republikanci, Waltz je odbacio slanje dodatne američke vojne pomoći Ukrajini jer smatra da je to zadatak za europske države. Također je nedavno ponovio Trumpov poziv da se "pusti Izrael da završi posao" i porazi Hamas te da se izvrši maksimalni pritisak na Iran i njegove proxyje poput Hezbolaha, a na svaki način treba spriječiti i da režim u Teheranu ni slučajno ne uspije napraviti atomsku bombu.
Waltz također podržava ideju da američka vojska preuzme aktivniju ulogu u sigurnosti granice s Meksikom i borbi protiv tamošnjih narkokartela. Ipak je pokazao obzir pa rekao kako to ne bi značilo "slanje marinaca u Mexico City".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....