Richard Spencer, koji je u kolovozu organizirao prosvjed bijelih nacionalista i suprematista u kampu Sveučilišta u Virginiji, a koji je završio i smrtnim slučajevima, vratio se u subotu navečer u Charlottesville. Zagovornik neonacističkih vrijednosti u snimci se pohvalio "vraćanjem" njega i njemu sličnih koji su se u subotu navečer ponovno s bakljama pojavili kod kipa Roberta E. Leeja, za koji je grad najavio da će ga ukloniti.
White nationalists now chanting - “We will be back”. About 3 dozen supporters in Emancipation Park. Plenty of police on standby in park. pic.twitter.com/LuJEsAgxQy
— Matt Talhelm (@MattTalhelm) October 7, 2017
'Vraćat ćemo se'
U ponovljenom marširanju bijeli nacionalisti su poručili da će se 'i dalje vraćati', izvještava Washington Post.
"Bio je to isplanirani flash mob", rekao je Spencer u subotu navečer. "Bio je to veliki uspjeh. Ovo smo dugo planirali. Željeli smo dokazati da smo u kolovozu došli u miru, da smo prije toga u svibnju došli u miru, kao što i sada dolazimo u miru", rekao je. "Naš identitet je važan. Nećemo stati i dopustiti ljudima da razorimo simbole naše povijesti i naših ljudi - i opet ćemo to učiniti", poručio je.
HAPPENING NOW: @RichardBSpencer & white nationalist supporters are back with their torches in front of Lee statue in #Charlottesville. pic.twitter.com/CwVhxpN7r8
— Matt Talhelm (@MattTalhelm) October 7, 2017
Gradonačelnik Charlottesvillea Mike Signer osudio je i najnoviji marš rekavši da se radi o "uznemirujućem posjetu neonacističkih kukavica". "Ovdje niste dobrodošli! Idite kući! U međuvremenu gledamo koje su nam pravne mogućnosti u vezi ovoga", poručio je.
Protivnici spomenika poput onog Leeju tvrde da oni predstavljaju mračna poglavlja američke povijesti u kojima je ropstvo bilo legalno, a rasizam norma. To je bio i razlog prvog prosvjeda 13. kolovoza u kojem je jedna osoba ubijena a na desetke ih je ozlijeđeno u američkoj saveznoj državi Virgniji, kada su se nacionalisti sukobili s protuprosvjednicima. Pritom se 20-godišnji James Alex Fields zaletio u skupinu i usmrtio jednu ženu.
U Virginiji je tada proglašeno izvanredno stanje kako bi se policiji omogućilo da mobilizira svoje snage pošto su sudionici bili naoružani štitovima i palicama. Tijekom tog dana su sukobi između prosvjednika i policije izbijali više puta, a svijet je ostao zgrožen pronacističkih ideja u javnu sferu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....