Detaljna analiza 16 godina na vlasti njemačke kancelarke Angele Merkel tek predstoji, jer se samo s određene vremenske distance mogu procijeniti neke stvari. No, u novom nastavku emisije EuropeChats, iza koje stoji briselska TEPSA, glavni tajnik te organizacije, Jim Cloos, posvetio se upravo tom poslu - analizi dugog vremena kojeg je Merkel provela na vlasti te njenih dobrih poteza, ali i onih koje smatra potencijalno pogrešnima.
- Njen odlazak je, svakako, vrlo važan događaj u Uniji. Dva su razloga za to: s jedne strane, to je činjenica da je ona bila veoma važan faktor u svojoj zemlji, a s druge, sama njena politička dugovječnost. Bila je ključni igrač u svim teškim izborima koje je EU morala donijeti zadnjih 16 godina - istaknuo je Cloos.
Među njena najvažnija postignuća, kada je riječ o Uniji, svakako smatra činjenicu da je pomogla da se država održi - a pritom cilja na činjenicu da je pomogla da Grčka ostane dio Unije. Svakako, dobrim smatra i njeno sudjelovanje u prošle godine odobrenom paketu mjera za oporavak zemalja članica.
- Kad me pitate o lošim postupcima, moram reći da bih ih prije nazvao greškama. Mislim da je među njima njena parola 'Wir schaffen das' u jeku migrantske krize. To je dovelo do kvota, a one do podjela na razini Unije koje još nismo uspjeli riješiti. No, treba odmah napomenuti da je ona bila važan faktor u rješavanju migrantske krize, posebno kada je riječ o očuvanju vanjskih granica Unije te pregovorima s Turskom - istaknuo je.
Smatra kako bi njena druga greška bila to što je bez ikakvih konzultacija, a nakon nesreće u nuklearki Fukushima Daiichi, odlučila da se Njemačka povlači iz nuklearnih poslova, ciljajući na odluku da se sve nuklearke u toj zemlji moraju prijevremeno zatvoriti do 2022. godine. To je odluka, smatra Cloos, iza koje je trebalo stajati više konzultacija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....