Glavni tajnik NATO-a osudio je u nedjelju "ozbiljan i opasan" incident i tražio pokretanje "međunarodne istrage" nakon što je Bjelorusija natjerala zrakoplov Ryanaira da sleti u Minsku i uhitila oporbenog blogera koji je bio u zrakoplovu.
"To je ozbiljan i opasan incident koji zahtijeva međunarodnu istragu. Bjelorusija mora jamčiti siguran povratak posade i svih putnika u Vilnius, početnu destinaciju leta", napisao je Jens Stoltenberg na Twitteru prije nego što je Bjelorusija dopustila zrakoplovu Ryanaira da nastavi put.
Zrakoplov kompanije Ryanair bio je na letu između Grčke i Litve, dvije zemlje članice Saveza. U međuvremenu je zrakoplov poletio iz Minska i sigurno sletio u Vilniusu.
Bjelorusija je poslala lovca presretača za Boeingom 737. Oporbeni medij Nexta je naveo da je njihov bivši glavni urednik, Roman Protaševič, uhićen nakon hitnog slijetanja u zračnu luku Minska, što je kasnije potvrdila bjeloruska televizija.
"To je potpuno neprihvatljivo. Smatramo bjelorusku vladu odgovornom za sigurnost svih putnika i posade zrakoplova", reagirao je šef diplomacije EU Josep Borrell, uoči samita EU u Bruxellesu. U odvojenim porukama, Borrell, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel pozvali su Minsk da "omogući svim putnicima nastavak putovanja".
Incident je izbio dok je Bjelorusija i dalje pod sankcijama EU i Sjedinjenih Država, nakon predsjedničkih izbora u kolovozu 2020., koji su ocijenjeni kao lažirani, i vladine represije prosvjeda koji su uslijedili.
Borrell je rekao 10. svibnja da se EU sprema pojačati te sankcije.
Šefovi država i vlada Europske unije, koji se sastaju u ponedjeljak i utorak na samitu u Bruxellesu, razgovarat će o "mogućim sankcijama" EU prema Bjelorusiji, koja je prisilila linijski zrakoplov da sleti u Misku, najavio je jedan glasnogovornik Europskog vijeća.
Predsjednik vijeća Charles Michel stavit će na dnevni red samita incident Boeinga Ryanaira i "bit će razmotrene moguće sankcije", naveo je taj glasnogovornik na Twitteru u nedjelju navečer.
I poljski premijer Mateusz Morawiecki osudio je "akt državnog terorizma" te tražio od predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela da EU u ponedjeljak razmotri "trenutačne sankcije" Bjelorusiji.
O svemu se odmah bio oglasio i litavski predsjednik Gitanas Nauseda, koji je zatražio od Bjelorusije da pusti Protaševiča. U predsjednikovu priopćenju upućenom e-mailom stoji da je komercijalni let Ryanaira "prizemljen silom".
"Pozivam saveznike iz NATO-a i EU-a da odmah reagiraju na prijetnju koju za međunarodne civilne letove predstavlja bjeloruski režim. Međunarodna zajednica mora odmah poduzeti korake da se takvo što ne ponovi", stoji u Nausedinu priopćenju. Dodao je da taj problem kani u ponedjeljak iznijeti na samitu EU-a.
Na incident je reagirala i američka veleposlanica u Bjelorusiji, Julie Fisher.
"Lukašenko i njegov režim danas su ponovno pokazali prezir prema međunarodnoj zajednici i njezinim građanima. Lažna prijetnja bombom i slanje MiG-a 29 kako bi prisilili RyanAirov avion da sleti u Minsku zbog uhićenja novinara kuće Nexta pod politički motiviranim optužbama opasno je i grozno", objavila je na Twitteru.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....