U HRVATSKOM SUSJEDSTVU

Najopasniji grad u Sloveniji: Tučnjave su svakodnevnica, čak i liječnici nose pancirke

 Vladimir Dugandzic / CROPIX

Djelatnici službe hitne medicinske pomoći u gradu Kočevju u središnjoj Sloveniji nosit će na poslu neprobojne prsluke kakve obično imaju pripadnici interventne policije, a nije riječ o prvoaprilskoj šali nego o odluci koja je donesena zbog sigurnosnog stanja u sredini koja ima relativno najviši stupanj kriminaliteta u državi.

"Naši liječnici i drugo medicinsko osoblje često se u svom poslu susreću s prijetnjama, pa i s fizičkim nasiljem", kazala je za lokalni Radio Krka šefica službe medicinske pomoći Milena Vidmar Romič, tumačeći zašto su se odlučili na tako drastičan potez za povećanje sigurnosti osoblja.
Vodstvo kočevskog zdravstvenog doma potvrdilo je da je četiri para neprobojnih prsluka za svoje zaposlenike već naručilo, a svaki stoji po 500 eura.
Na taj način liječnicima, sestrama i tehničarima u ambulantama i prilikom intervencija na terenu žele uliti sigurnost jer takva oprema štiti od hladnog i vatrenog oružja.
"Naši se djelatnici skoro svakodnevno susreću s različitim oblicima ucjena i prijetnji", navela je Milena Vidmar Romič, dok lokalna policija ocjenjuje da stanje možda ipak nije tako dramatično.
No, prema službenim statističkim podacima policije taj kraj Slovenije, smješten u dubokoj provinciji, s visokom stopom nezaposlenosti te s mnogo ovisnika o drogama i alkoholu, znatno odskače od nacionalnog prosjeka, kad je riječ o kriminalitetu s elementima nasilja.
Prosječno je na godinu 59 kriminalnih djela na 10.000 stanovnika, po čemu je Kočevje u samom vrhu u cijeloj državi, a isto tako strši prema broju ubojstava i pokušaja ubojstava. Mnogo je i masovnih fizičkih obračuna, krađa te nasilja nad djecom, što većinsko stanovništvo obično znade pripisivati velikoj i brojnoj romskoj zajednici, dok stručnjaci navode kako se radi o općenitom problemu koji se ne odnosi samo na Rome.
Zbog lošeg sigurnosnog stanja posebno se zaštitarima, policijom i videonadzorom, uz dom zdravlja, štite dom umirovljenika i gradska knjižnica, jer se u okolici skuplja dosta ovisnika i sumnjivih osoba.

Kako bismo novi Jutarnji.hr učinili još boljim, bržim i modernijim, tijekom perioda transformacije do 6. svibnja paralelno ćete ga moći pratiti na dvije adrese – stari portal nalazi se na adresi Jutarnji.hr, a novi na novi.Jutarnji.hr.
Na novom se portalu promjene događaju svaki dan stoga popunite upitnik na dnu stranice ili kliknite na link i napišite nam svoje mišljenje kako bismo portal što bolje prilagodili upravo vama!

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. svibanj 2024 10:47