OZBILJAN STAV

Nagasaki obilježio 79. godišnjicu napada SAD-a atomskom bombom, Izrael nije pozvan

Nagasaki je odlučio uskratiti poziv Izraelu na komemoraciju, usprkos pritisku članica G7

Minuta šutnje

 Chen Hsiang/jiji Press Photo/profimedia/Chen Hsiang/jiji Press Photo/profimedia

Nagasaki je u petak obilježio 79. godišnjicu američkog napada atomskom bombom na taj grad, a na ceremoniju nije bio pozvao Izrael zbog ofenzive na Pojas Gaze, javljaju agencije.

U 11:02 po lokalnom vremenu, u točnom trenutku kad je američki zrakoplov B-29 1945. bacio bombu na Nagasaki, grad je započeo minutu šutnje.

„Vlada Japana, jedine zemlje napadnute atomskom bombom u ratu, mora zauzeti ozbiljan stav za svijet bez nuklearnog naoružanja”, rekao je gradonačelnik Nagasakija Shiro Suzuki na ceremoniji.

„Kao korak prema tome pozivamo japansku vladu da potpiše i ratificira Ugovor o neširenju nuklearnog naoružanja što je prije moguće”, prenose njegove riječi japanske dnevne novine Mainichi.

Nagasaki je odlučio uskratiti poziv Izraelu na komemoraciju, usprkos pritisku članica G7.

Gradonačelnik je rekao kako je ta odluka donesena radi sigurnosti i mira tijekom događaja te naglasio da ona nije „politički motivirana”.

Američki veleposlanik u Japanu Rahm Emanuel i britanska veleposlanica Julia Longbottom zbog toga su odlučili bojkotirati ceremoniju.

Guardian piše kako je Emanuel to odlučio zbog „politiziranosti” događaja te dodaje da će umjesto toga sudjelovati na ceremoniji u budističkom hramu u Tokiju na kojem se odaje počast žrtvama napada na Nagasaki.

Longbottom je rekla da uskraćivanje poziva Izraelu „stvara nesretno i zavaravajuće izjednačavanje s Bjelorusijom i Rusijom”, još dvije države koje nisu pozvane na komemoraciju, ni u Nagasakiju ni ranije u Hirošimi, koja je pak bila pozvala Izrael.

Vlada u Tokiju nije htjela komentirati odluku Nagasakija o nepozivanju Izraela.

Izaslanici Velike Britanije, Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, SAD-a i EU-a u pismu vlastima tog grada sredinom srpnja poručile su da će „biti veoma teško” da na visokoj razini sudjeluju na događaju ako na njemu neće biti Izraela.

Hirošima je u utorak obilježila 79 godina od napada atomskom bombom.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. studeni 2024 17:28