DIPLOMATSKA KRIZA

Muslimanske države razočarane Švedskom i Danskom: ‘Ništa nisu učinili da spriječe paljenje Kurana‘

Ovi su incidenti izazvali nemire u Iraku, gdje su stotine prosvjednika upale i zapalile švedsko veleposlanstvo

Prosvjed u Jemenu zbog spaljivanja Kurana u Švedskoj

 Mohammed Huwais/Afp

Organizacija islamske suradnje (OIC) priopćila je u ponedjeljak da je "razočarana" izostankom mjera koje su poduzele Švedska i Danska nakon nekoliko spaljivanja i skrnavljenja Kurana, što je izazvalo diplomatsku krizu u odnosima s nekoliko muslimanskih država.

Ministri vanjskih poslova 57 zemalja članica OIC-a okupili su se putem videokonferencije na izvanrednom sastanku te organizacije sa sjedištem u Džedi, na zapadu Saudijske Arabije.

"Razočarani smo što nije poduzeta nikakva radnja na službenoj razini kako bi se spriječilo ponavljanje ovih činova provokacije", rekao je glavni tajnik OIC-a Hissein Brahim Taha tijekom uvodne sjednice.

"Želio bih naglasiti da imamo svo poštovanje prema švedskom i danskom narodu i znamo da su djela počinjena na njihovim teritorijima djelo manjine ekstremista", rekao je čadski diplomat.

I u ponedjeljak su dvojica muškaraca zapalila primjerak Kurana ispred parlamenta u Stockholmu. Jedan od njih, Salwan Momika, irački izbjeglica, već je izveo takve akcije, posebice ispred glavne džamije u glavnom gradu Švedske.

U Danskoj je ekstremno desni pokret, Danske Patrioter, krajem srpnja objavio video na kojem se vidi kako čovjek skrnavi i pali nešto što izgleda kao Kuran i gazi iračku zastavu.

Ovi su incidenti izazvali nemire u Iraku, gdje su stotine prosvjednika upale i zapalile švedsko veleposlanstvo. Švedski veleposlanik u Bagdadu je protjeran, a Iran je najavio da odbija bilo kakvog novog veleposlanika te skandinavske zemlje na svom teritoriju.

Saudijska Arabija, u kojoj se nalaze muslimanski sveti gradovi Meka i Medina, sa svoje je strane pozvala švedske i danske diplomate.

Uoči sastanka u ponedjeljak, Švedska i Danska pokušale su ublažiti napetosti, a ministri vanjskih poslova dviju zemalja osudili su skrnavljenje Kurana u telefonskim razgovorima s glavnim tajnikom OIC-a, navodi se u priopćenju organizacije izdanom prije sastanka.

Mnogi promatrači kritizirali su pak muslimanske zemlje zbog osuđivanja djela koja se u Europi smatraju islamofobičnima, dok su šutjeli o diskriminaciji i nasilju počinjenom nad muslimanskim manjinama u Kini i Indiji, navodi agencija France Presse.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
29. listopad 2024 17:01