Nakon dugogodišnjeg građanskog rata, Južni Sudan je krajem 2011. stekao neovisnost. Činilo se kako je to početak novog razdoblja mira i prosperiteta, ali u novoj su državi ubrzo planuli novi sukobi. Više od 200 etničkih grupa nastanjuje prostor Južnog Sudana, a najviše je pripadnika naroda Dinka i Nuer. Upravo među njima ubrzo su se pojavile prve nesuglasice, a u prosincu prošle godine, nakon razdora između predsjednika Salva Kiira iz naroda Dinka, te njegovog bivšeg zamjenika Nuera Rieka Machara, planuo je građanski rat.
Sukobi su uzrokovali izbjeglištvo 1,5 milijuna civila i spriječile proljetnu sjetvu. Zalihe hrane zbog propuštene sjetve su pri kraju, a izbjeglice preživljavaju zahvaljujući rijetkim humanitarnim letovima Svjetskog programa za hranu Ujedinjenih naroda. No, tih je letova premalo pa su izbjeglice prisiljene jesti sve, pa i sjemenje vodenog ljiljana koji upravo cvate zahvaljujući kišnoj sezoni. Sudanci skupljaju sjemenke, melju ih, miješaju s vodom i tako dobiveno 'tijesto' kuhaju kako bi bar na trenutak utažili glad, piše BBC.
Stručnjaci Ujedinjenih naroda upozoravaju kako je više od 4 milijuna ljudi u Južnom Sudanu na rubu gladi, te da će krajem ove, a najkasnije početkom slijedeće godine, situacija postati kritična. Istovremeno, Unicef upozorava da bi do kraja godine 50.000 djece moglo umrijeti od pothranjenosti, ne dobiju li uskoro prijeko potrebnu pomoć.
Najveći je problem doprema hrane u zabačena, planinska područja Južnog Sudana, pogotovo stoga što mnoge izbjeglica žive po šumama, gdje su pobjegli od zvjerstava obiju zaraćenih strana.
'Pred nama je mnoštvo izazova, pogotovo zbog sigurnosne situacije i neprolaznih cesta. Na mnogim mjestima stanovništvo nema nikakvu podršku od početka sukoba', kaže glasnogovornica Unicefa, Doune Porter.
U najgorem slučaju, Južni Sudan bi mogla zadesiti humanitarna katastrofa koja bi mogla odnijeti na stotine tisuća života.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....