Stanovnici poplavom pogođenih dijelova Njemačke i Belgije u nedjelju su počeli opsežan posao raščišćavanja nakon što su poplave i vodene bujice u tim zemljama odnijele najmanje 183 ljudska života, a voda se počela povlačiti na dijelovima koji su pretrpjeli najveću devastaciju.
Vodene bujice zbog jakih pljuskova nastavile su, pak, izazivati poplave drugdje. Na istoku Njemačke, u Saskoj, bla su ugrožena sela na granici s Češkom, u Gornjoj Bavarskoj voda je plavila podrume i ceste, a dramatično je bilo i u Austriji, gdje je na području Salzburga jedan grad u subotu završio pod vodom, a poplave su pogodila u područja na zapadu i jugu zemlje. Opasnost nije posve prošla ni na zapadu Njemačke gdje su neke od brana bile pod velikim pritiskom u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, pa su stanovnici na udaru rijeke bili evakuirani.
Raščišćavanje pogođenih regija bit će opsežan i dugotrajan posao, što vrijedi i za električnu mrežu i druge komunikacijske veze koje će trebati obnoviti.
- Sve je uništeno, krajolik je neprepoznatljiv - rekao je vlasnik potopljene trgovine u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji Michael Lang za Reuters.
Auti na cesti
U toj njemačkoj saveznoj državi službe za izvanredne situacije počele su uklanjati potopljene automobile ostavljene na prometnici B265. - Automobili su već pregledani u potrazi za tijelima žrtava - rekao je glasnogovornik vatrogasaca Elmar Mettke. U pomoć su pozvani i ronioci koji su i dalje potopljene dijelove pretraživali tragajući za žrtvama. Iako se vjeruje da brojka nije tako strašna, i dalje je nekoliko desetaka osoba u Njemačkoj i susjednoj Belgiji nedostupno i smatra se nestalima. No, vjeruje se da će mnoge od njih pronaći nakon što se obnove telefonske veze.
Njemačka kancelarka Angela Merkel u nedjelju je posjetila selo Schuld, koje je jedan od stanovnika opisao kao ratnu zonu. Rekla je da će vlada surađivati s pokrajinama na zapadu kako bi obnovila opustošena područja. - Mi smo uz vas. I pokrajina i država, kazala je pohvaljujući trud i solidarnost u pogođenim područjima, što je vidjela tijekom svog posjeta, ali je upozorila da problemi ne mogu biti brzo riješeni.
Kazala je da je došla kako bi uživo dobila "sablasnu sliku" poplavom pogođenih područja. - Njemački jezik nema riječi kojima bih mogla opisati ovu devastaciju, rekla je. S Merkel je bila i premijerka pokrajine Falačko Porajnje Malu Dreyer. Oluja je u općini Arweiler u toj pokrajini odnijela najmanje 110 života, dok je 670 osoba ozlijeđeno. U susjednoj pokrajini Sjeverna Rajna Vestfalija poginulo je najmanje 46 osoba.
Zamjenik Merkel na mjestu čelnika konzervativne i trenutačno vladajuće njemačke stranke CDU Armin Laschet našao se u međuvremenu na meti žestokih kritičara kad je snimljen kako se grohotom smije za posjeta jednom devastiranom mjestu. Dok je njemački predsjednik izražavao sućut obiteljima žrtava, mogao se vidjeti i Laschet koji se u pozadini šalio i smijao s kolegom. "Laschet se smije dok Njemačka plače", donio je na svojoj naslovnici tabloid Bild, a Laschet se ispričao navodeći da žali zbog svog ponašanja.
Roger Lewentz, ministar unutarnjih poslova njemačke savezne države Falačko Porajnje, izjavio je da je ozlijeđeno 670 osoba. - Ovdje živim cijeli život, ovdje sam rođen i nikad nisam vidio ništa slično - rekao je Gregor Degen, pekar iz uništenoga gradića poznatog po toplicama, Bad Neuenahr-Ahrweilera u blizini Schulda.
Michael Kautsch za CNN je izjavio da je voda bila toliko visoka da nije bilo moguće voziti se manjima automobilima. - Spasioci su imali posebna vozila, pokušavali su što više ljudi odvesti s tog područja. Cijele noći helikopteri su dolazili i odlazili pokušavajući izvući ljude - rekao je Kautsch koji živi u Erftstadtu u blizini Kölna. Brojne zgrade, uključujući povijesne građevine, uništene su, odnijela ih je voda.
U Belgiji u kojoj je poginulo najmanje 27 osoba u čak četiri od deset provincija stigla je vojska kako bi pomogla spasilačkim službama u evakuaciji. - Ovo bi mogla biti najveća katastrofa koju je naša zemlja ikada doživjela - rekao je premijer Alexander De Croo.
Popustila brana
Susjedne zemlje poslale su u pomoć spasioce. Oni su stigli u Liège u Belgiji, odakle su stanovnici evakuirani nakon jakih poplava. U Nizozemskoj je tisuće građana također moralo napustiti domove kako se ne bi ponovili najcrniji scenariji. Stanovnici s područja Limburga morali su otići nakon što je voda provalila brane. Na području Maastrichta voda se povlačila, ali su zato u Švicarskoj jezera i rijeke bujali na jakom pljusku. Stanovnicima Berna, Luzerna i Basela poslana su upozorenja da se drže podalje od rijeke.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....