PORAŽAVAJUĆI PODACI

Medicinsko osoblje meta nasilja u pandemiji: Gađali ih kamenjem, pljuvali, čak i uhićivali

Koalicija za očuvanje zdravlja u sukobima predstavila je u izvješću kartu s 1172 nasilnih činova i napada u prošloj godini
 Ilustracija/Ye Aung THU/AFP

Uvrede, udarci, uhićenja - više od 400 nasilnih činova vezanih uz covid-19 bilo je u 2020. u cijelom svijetu počinjeno prema medicinskom osoblju koje je na prvoj crti borbe protiv koronavirusa, objavila je u utorak nevladina organizacija.

Koalicija za očuvanje zdravlja u sukobima (CSSC) predstavila je u izvješću kartu s 1172 nasilnih činova i napada na osobe ili infrastrukture u zdravstvu u prošloj godini, a "najmanja procjena" iznosi trećinu popisanih, a to je 412, koji su izravno povezani s covidom-19.

U Meksiku je medicinsku sestru skupina napala i ozlijedila optuživši je da je ona širila virus.

U Dakaru u afričkoj državi Senegal, tri socijalna radnika ozlijeđena su kamenjem koje su na njih bacali stanovnici odbijajući da u njihovoj zajednici bude pokopana žrtva koronavirusa.

U Birminghamu u Velikoj Britaniji, medicinsku sestru pljuvali su i vrijeđali susjedi.

Velika većina počinitelja takvog nasilja (80 posto) su civili, no prijetnja stiže i od obnašatelja javnih dužnosti.

U Egiptu su zdravstveni djelatnici kritizirali način na koji je režim upravljao krizom zbog čega su ih sigurnosne službe uhitile i optužile da šire lažne vijesti te da pripadaju terorističkoj skupini.

Insecurity Insight, organizacija koja je izradila interaktvinu kartu pošto je prikupila podatke o nasilju, zabilježila je i 802 napada u državama gdje se odvijaju ratovi i civilni sukobi: bombardiranja bolnica u Jemenu, otmica liječnika u Nigeriji ili uništenje bočica s hidroalkoholnim gelom u napadu pripisanom borcima za odcjepljenje anglofonog dijela Kameruna.

"Karta pokazuje da je nasilje i zastrašivanje medicinskih radnika bila istinska svjetska kriza u 2020., u 79 država", rekla je Christina Wille, ravnateljica Insecurity Insighta, jedne od udruga članica CSSC.

Leonard Rubenstein, predsjednik utemeljitelj CSSC-a i profesor na američkom sveučilištu Johns Hopkins, pozvao je vlade u cijelome svijetu da zaštite zdravstvene djelatnike, napose u borbi protiv dezinformacija i da učine sve kako bi počinitelji takvih oblika nasilja bili kažnjeni.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 19:24