VARŠAVA - Godišnje okupljanje aktivista za prava gej zajednice Euro Pride održalo se danas u glavnom gradu Poljske prvi put u povijesti. Organizatori su očekivali više od 20 tisuća ljudi na maršu, a mnogi su strahovali od nereda u Varšavi, koja se pokazala izrazito gej netolerantnom u prošlosti.
Parada Euro Pride prvi put je održana u istočnoj Europi. Mašući zastavama u boji duge - zaštitnim znakom LGBT zajednice - stotine aktivista marširale su ulicama zahtijevajući jednaka prava i više tolerancije prema homoseksualcima u toj konzervativnoj, katoličkoj zemlji.
50.000 protivnika
Bilo je najavljeno i nekoliko protudemonstracija u vrijeme održavanja parade. Varšavske gradske vlasti dobile su peticiju s više od 50 tisuća potpisa od antigej grupa u kojima se zahtijeva otkazivanje događanja. Homoseksualnost je za vrijeme komunizma u Poljskoj bila veliki tabu. Od pada komunizma, homoseksualci vode kampanju za jednaka prava, ali u Poljskoj je još uvijek legalna zajednica samo između žene i muškarca. Istraživanje je pokazalo da se 80 posto Poljaka protivi gej brakovima, a 93 posto ih se protivi da lezbijke i homoseksualci posvajaju djecu.
Iako je Katolička crkva jaka i u Argentini, ta je zemlja od četvrtka prva u Južnoj Americi dopustila vjenčanje gej parova i posvajanje djece. Možda je objašnjenje to što je kod njih homoseksualno ponašanje legalno još od 1887. godine.
Smrt u sedam zemalja
Za sada 10 zemalja u svijetu ima izglasan zakon o legalnom braku istospolnih parova. To su Kanada, Švedska, Norveška, Nizozemska, Belgija, Španjolska, Portugal, Island, Južna Afrika i Argentina. U Meksiku se možete vjenčati samo u gradu Mexicu, a u SAD-u samo u nekim državama: New Hampshireu, Massachusettsu, Connecticutu, Iowi i Vermontu. Države New York, Kalifornia, Rhode Island, New Mexico i Washington DC priznaju istospolne brakove sklopljene negdje drugdje. No u 93 zemlje još se zakonski kažnjava homoseksualizam, a u njih sedam se gej parovi kažnjavaju smrću. To su Iran, Mauritanija, Saudijska Arabija, Sudan, Ujedinjeni Arapski Emirati, Jemen i Nigerija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....