TSIPRAS BI REFERENDUM

KRIZNI SASTANAK U BRUXELLESU 'Nema više pregovora s Grčkom, treba nam plan B, ulazimo na nepoznati teren'

 AFP PHOTO / JOHN THYS

Grčka vlada je odbacila posljednje prijedloge svojih vjerovnika, izjavio je u subotu čelnik euroskupine Jeroen Dijsselbloem upozorivši da je Atena "zatvorila vrata nastavku pregovora" te da će eurozona razmotriti "posljedice".

"Jako sam negativno iznenađen današnjom odlukom grčke vlade. Oni su očito odbacili posljednje prijedloge koje su stavile na stol tri institucije i na toj negativnoj osnovi predložili parlamentu održavanje referenduma", rekao je Dijsselbloem novinarima prije izvanrednog sastanka u Bruxellesu.

"Ovo je žalosna odluka za Grčku jer je zatvorila vrata nastavku pregovora... Danas ćemo čuti grčkog ministra (financija) na našem sastanku i onda ćemo razgovarati o budućim posljedicama."

Grčki ministar unutarnjih poslova Nikos Voutsis pozvao je sve političke stranke da podupru odluku vlade o održavanju referenduma na kojemu bi se Grci izjasnili treba li njihova zemlja prihvatiti paket ekonomskih reformi, koji su predložili vjerovnici u zamjenu za nove zajmove kojima bi zemlja izbjegla stečaj.

U svom obraćanju zastupnicima u parlamentu, koji je za danas sazvao sjednicu kako bi odobrio održavanje referenduma, Voutsis je rekao da bi jednoglasno usvajanje održavanja referenduma ojačalo poziciju Grčke u pregovorima.

Nakon tjedna teških razgovora u Bruxellesu, grčki premijer Alexis Tsipras odbacio je prijedloge vjerovnika nazvavši ih ucjenom. Nakon ponoći pojavio se na televiziji i objavio planove za održavanje referenduma 5. srpnja.

'Vrijeme za razgovore o planu B'

Ministri financija eurozone ocijenili su u subotu u Bruxellesu da je najavom održavanja referenduma Grčka jednostrano prekinula pregovore s međunarodnim kreditorima i da je sada vrijeme za razgovore o planu B, odnosno posljedicama izostanka dogovora s Grcima.

Grčki premijer Alexis Tsipras objavio je u rano u subotu da će grčki glasači na referendumu 5. srpnja odlučiti o tome treba li Grčka prihvatiti paket ekonomskih reformi koji su predložili vjerovnici u zamjenu za nove zajmove kojima bi zemlja izbjegla stečaj.

Vjerovnici su zauzvrat zatražili da Grčka prihvati i provede reforme mirovinskog i poreznog sustava, a Tsipras, koji je pobijedio na izborima u siječnju obećanjima o odustajanju od štednje, taj je zahtjev nazvao "ucjenom".

Njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble izjavio je da su Grci jednostrano prekinuli pregovore.

"Mi smo došli pregovorati, ali je Grčka jednostrano odlučila da su pregovori završeni", rekao je Schaeuble po dolasku na izvanredni sastanak euroskupine, peti krizni sastanak u posljednjih 10 dana.

"Željeli smo razgovorati o produljenju programa pomoći, ali Tsipras je to okončao. Nemamo osnove za daljnje razgovore", rekao je Schaeuble, dodajući da sadašnji program istječe u utorak.

Austrijski ministar financija Hans Jeorg Schelling izjavio je da se sada mora razgovorati o alternativi, to jest o planu B, odnosno o posljedicama izostanka dogovora s Grcima.

"Moramo raspravljati o alternativi, to je realističan scenarij", rekao je Schelling.

Finski ministar financija Alexander Stubb je rekao da je sada većina članica eurozone protiv produljenja programa financijske pomoći Grčkoj. "Mislim da plan B sada postaje plan A", izjavio je Stubb.

Slovenski ministar financija Dušan Mramor je rekao da su izgledi za dogovor s Grčkom minimalni i da treba sada ići na plan B. "Vrata su otvorena do kraja, a vjerojatnost za dogovor je vrlo mala", rekao je Mramor, izrazivši nadu da će na grčkoj strani "prevladati razum".

"Ne znam što će se dogoditi sljedeći tjedan, ulazimo u potpuno nepoznati teritorij", kazao je irski ministar financija Michael Noonan.

Predsjednik euroskupine, nizozemski ministar financija Jereon Dijsselbloem izjavio je da je iznenađen "tužnom" odlukom grčke vlade o raspisivanju referenduma, koja zatvara vrata daljnjim pregovorima.

"Negativno sam iznenađen tom najavom. To je tužna odluka, tužna situacija, koja zatvara još uvijek otvorena vrata za pregovore", rekao je Dijsselbloem.

Dodao je da na euroskupni žele čuti objašnjenje grčkog ministra financija Yannisa Varoufakisa i potom razgoovarati o mogućim posljedicama, ako dogovor nije moguć.

Šefica Međunarodnog monetarnog fonda Christine Lagarde izjavila je da je institucija kojoj je na čelu zajedno s Europskom komsijom i Europskom središnjom bankom uvijek pokazivala fleksibilnost prema Grčkoj, s ciljem stabiliziranja grčkog gospodarstva i postizanja njezne financijske neovisnosti.

"To ćemo i dalje raditi, a taj pristup počiva na dva stupa - s jedne strane traže se strukturne reforme kako bi se omogućio gospodarski rast i konkurentnost i s druge strane je financijska potpora europskih institucija i MMF-a", rekla je Lagarde.

Povjerenik za ekonomske i financijske poslove Pierre Moscovici izjavio je da razlike u stajalištima između vjerovnika i grčkih vlasti još uvijek postoje, da su one "relativno male i da su idenficirane" i da je sada na euroskupini da razmotri je li dogovor još moguć. "Gdje postoji volja, postoji i način", rekao je Moscovici.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 09:39