PRIJE 8 GODINA

Kraljica Elizabeta je osobno zvala ministra da se uhiti radikalni islamistički klerik Abu Hamza: 'Neki zakon je sigurno prekršio!'

'Zašto je on još uvijek na slobodi? On ocrnjuje britanski narod i našu zemlju koristi za svoje nasilničke ideje!'
 AP

Danas je otkriveno da je 2004. britanska kraljica Elizabeta II. osobno intervenirala kako bi se uhitio radikalni islamistički klerik Abu Hamza , kasnije osuđen na sedam godina zatvora za poticanje na ubojstvo i govor mržnje u džamiji u londonskom parku Finsbury.

Kraljica se toliko uzrujala što je još uvijek na slobodi taj čovjek "koji ocrnjuje ovu zemlju i njezine podanike i koji ju koristi kao platofrmu za svoje nasilničke ideje" da je nazvala tadašnjeg ministra unutarnjih poslova i zahtijevala znati zašto još nije uhićen. "Neki zakon je sigurno prekršio," argumentirala je. Buckinghamska palača danas je za britanske medije odbila komentirati ovu vijest.

Informacija o kraljičinoj ulozi u Hamzinom uhićenju dolazi nakon što je Europski sud za ljudska prava odbio njegovu posljednju žalbu protiv izručenja SAD-u i time zaključio pravnu sagu koja je u posljednjih osam godina britanske porezne obveznike stajala više od milijun funti.

Sadašnja ministrica unutarnjih poslova Theresa May obećala je da će Hamza biti prognan iz Britanije i izručen SAD-u unutar sljedećih nekoliko tjedana. SAD ga traži zbog optužbi da je planirao osnovati kamp za obuku džihadističkih militanata u saveznoj državi Oregon, za planiranje otmica državljana zapadnjačkih zemalja u Jemenu i za financiranje terorizma.

Britanske tajne službe, uključujući i MI5, isprva su Hamzu otpisali kao "glasnog izazivača nereda", jer nisu smatrale da mu je naum zaista poticati nasilje.

- Bavio se radikalnim aktivnostima, Britaniju je nazvao 'zahodom', bio je nevjerojatno anti-britanski nastrojen, a svo je to vrijeme sisao novac od ove države. Usto je služio na sramotu i muslimanima, koji su njegovo ponašanje osudili, komentirao je Frank Gardiner, BBC-ev komentator o sigurnosnim pitanjima.

Lawrence Whitehouse, koji je sa suprugom otet u Jemenu 1998., posvjedočio je o Hamzinoj ulozi u otmici. Njega i suprugu su otmičari prvo koristili kao ljudske štitove, a nju su zatim ubili. Hamza je putem satelitskog telefona bio u kontaktu s otmičarima i svime "dirigirao".

Abu Hamza je u Britaniju stigao pred više od 30 godina. U kasnim 1980-ima otišao je u Afganistan, ali se nakon nekoliko godina vratio, bez jednog oka i obje šake, koje je navodno odnijela mina.

Isprika BBC-a kraljici zbog otkrivanja sadržaja razgovora

LONDON - Britanska medijska kuća BBC ispričala se u utorak britanskoj kraljici Elizabeti zbog toga što je jedan od njezinih novinara objavio njezino stajalište o slučaju radikalnog imama Abu Hamze izrečeno u privatnom razgovoru, objavljeno je u utorak na internetskoj stranici BBC-a.

Novinar BBC-a Frank Gardner koji prati pitanja nacionalne sigurnosti objavio je na BBC-u kako mu je kraljica ispričala da je svojedobno pitala laburističkog ministra unutarnjih poslova zašto je taj čovjek još na slobodi kad je sigurno negdje prekršio nekakav britanski zakon što su britanski mediji odmah interpretirali kao njezino lobiranje za Hamzino uhićenje.

"BBC se ispričao zbog toga što je otkrio da je kraljica postavila pitanja ministrima oko aktivnosti radikalnog klerika Abu Hamze al Masrija", navodi se na mrežnoj stranici BBC-a. U pismu Buckinghamskoj palači BBC je napisao kako je taj razgovor trebao ostati privatan te da novinar Gardner "duboko žali zbog kršenja povjerenja". Također u pismu BBC dodaje da je otkrivanje sadržaja razgovora bilo "potpuno neprihvatljivo" i da Gardner "užasno žali" zbog neugodnosti koje je izazvao te se ispričava.

Europski sud za ljudska prava (ECHR) u ponedjeljak je odbio žalbu radikalnog imama Abu Hamze na odluku o njegovu izručenju iz Velike Britanije u Sjedinjene Države zbog optužbi za terorizam, čime je to izručenje postalo moguće. On je u britanskom zatvoru od 2004.

Mustafa Kamal Mustafa, poznat kao Abu Hamza al-Masri, koji je slijep na jedno oko i bogalj koji umjesto ruke ima kuku, optužen je po jedanaest točaka optužnice povezanih s terorizmom. Washington ga optužuje da je 1998. sudjelovao u otmici šestnaest zapadnih turista u Jemenu, među kojima su četiri poginula u akciji oslobađanja jemenske vojske.

Usto je pomagao u osnivanju baze za uvježbavanje terorista u SAD-u 2000-2001 i u financiranju kandidata za džihad željnih poći na Bliski istok kako bi se ondje obučili za izvođenje terorističkih napada.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 04:44