PTIČJA PERSPEKTIVA

Koliko su pouzdane satelitske snimke ruskih trupa koje rade privatne tvrtke? Imaju jedan bitan minus

Tvrtke poput Maxara mogu dobiti jako dobre snimke, ali one nisu precizne i pravovremene poput onih kojima raspolaže američki državni vrh

Zapadni dužnosnici osporili su tvrdnju Moskve da je povukla dio postrojbi, tvrdeći da su Rusi posljednjih dana poslali novih 7000 vojnika. No satelitske snimke ne mogu to ni potvrditi ni demantirati

 AFP PHOTO/Satellite image Š2022 Maxar Technologies

Satelitska snimka od 15. veljače pokazuje najmanje 17 ruskih vojnih helikoptera u zračnoj luzi Zjabrovka u Bjelorusiji. Američka agencija Associated Press (AP) prenosi da se kretanje ruske vojske može vidjeti ne samo na obavještajnim snimkama, nego i na satelitskim snimkama komercijalnih tvrtki.

Druga snimka, navodi AP, prikazuje vojni konvoj koji je krenuo na zapad prema Rečici u Bjelorusiji. Na trećoj je vojni konvoj na jezeru Donuzlav na Krimu, koji je Rusija okupirala 2014.

Snimka od 15. veljače 2022. koju im je dostavila kompanija Maxar Technologies prikazuje područje aerodroma Zjabrovka u Bjelorusiji. AP navodi da snimke potvrđuju tvrdnje američkih dužnosnika: ruske snage i dalje su raspoređene u blizini Ukrajine. No iz snimaka se ne može zaključiti je li došlo do povlačenja ili slanja novih ruskih postrojbi koje bi zamijenile stare, niti o tome hoće li se dogoditi invazija na Ukrajinu, navodi agencija.

Zapadni dužnosnici osporili su tvrdnju Moskve da je povukla dio postrojbi, tvrdeći da su Rusi posljednjih dana poslali novih 7000 vojnika. No satelitske snimke ne mogu to ni potvrditi ni demantirati. James Stavridis, umirovljeni američki admiral koji je bio na čelu Zapovjedništva NATO-a u Europi od 2009. do 2013. godine kaže da se od tvrtki poput Maxara mogu dobiti jako dobre snimke, ali nije riječ o tako preciznim i pravovremenim informacijama poput onih kojima raspolaže američki državni vrh. No komercijalne satelitske snimke mogu otkriti puno toga. Prije nego što su takve snimke postale široko dostupne online, Rusija, Sjedinjene Države i druge svjetske vojne sile mogle su pred javnošću prikriti svoje velike vojne pokrete.

No nije riječ o pravim obavještajnim podacima. Američke vojne i obavještajne agencije prikupljaju puno preciznije informacije, tako što kombiniraju satelitske snimke s videosnimkama i elektroničkim informacijama koje su prikupili zrakoplovi kao što je RC-135 Rivet, što upotpunjuju informacijama dobivenim od agenata na terenu. Američke sigurnosne službe također imaju ugovore s komercijalnim satelitskim tvrtkama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
05. studeni 2024 06:32