LONDON - Argentinska predsjednica Cristina Kirchner objavila je u četvrtak u britanskom tisku otvoreno pismo premijeru Davidu Cameronu u kojem traži da se pridržava "rezolucija UN-a" koje pozivaju dvije zemlje da pregovaraju o suverenitetu nad Malvinima, kako Falklandsko otočje naziva službeni Buenos Aires.
Velika Britanija i Argentina su 1982. vodile 10-tjedni rat oko tog udaljenog otočja na južnom Atlantiku, koje je dio britanskih prekomorskih teritorija pod samoupravom.
Objava otvorenog pisma na 3. siječnja podudara se sa 180. obljetnicom engleskog zauzimanja tog arhipelaga "smještenog 14.000 km od Londona", "nakon flagrantne demonstracije kolonijalizma", piše argentinska predsjednica.
"Od toga datuma, Velika Britanija kao kolonijalna sila odbija vratiti taj teritorij Argentinskoj Republici, sprečavajući je da uspostavi svoj teritorijalni integritet", dodaje se u tom pismu objavljenom u obliku dodatka u dva oporbena lista - Guardianu i Independentu. Primjerak je adresiran i na glavnog tajnika UN-a Ban Ki-moona.
I 30 godina nakon rata Argentina i Britanija se još bore za Falklande. I to zbog ovih 5 razloga
Godine 1965. Opća skupština UN-a usvojila je "rezoluciju kojom se poziva dvije zemlje da pregovorima pronađu rješenje razmirica oko suvereniteta", iza koje je uslijedilo "još mnogo rezolucija", nastavlja Cristina Kirchner "pozivajući ponovo" Britaniju da ih "poštuje".
Britansko ministarstvo vanjskih poslova odbacilo je argentinski poziv na pregovore, ponavljajući dugogodišnje stajalište Londona da je oko 3.000 stanovnika Falklanda samo izabralo ostanak pod britanskom krunom.
Stanovnici Falklanda "su Britanci i odlučili su to biti", istaknula je glasnogovornica Foreign Officea odgovarajući na pismo.
"Slobodni su odabrati vlastitu budućnost, političku i gospodarsku, te imaju pravo na samoodređenje, propisano Poveljom UN-a. Ne može, dakle, biti pregovora o suverenitetu Falklandskih otoka, osim ako i kada njihovi stanovnici to požele", ističe Foreign Office.
Falklanđani bi ove godine trebali održati referendum na kojem će odlučivati žele li ostati britanski prekomorski teritorij s vlastitom upravom. Očekuje se premoćna većina glasova u prilog zadržavanju sadašnjeg statusa.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....