Nakon nedavne objave geostrateškog plana nove američke administracije Joea Bidena gdje su Rusija i Kina označene kao glavni suparnici i "ometači" američkih interesa u svijetu, nije trebalo dugo čekati odgovor iz Pekinga. Tako je kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi poslao poruku Washingtonu da se ne miješa u njihove poslove te da će Kina štititi pak, svoje interese i "nije spremna na ustupke i popuštanje" prema nijednom pitanju ili sporu koji ih tišti i smatraju ga važnim. Wang Yi je rekao da je nedopustivo bilo kakvo miješanje SAD-a u njihove unutarnje stvari, jer se to kosi s odredbama međunarodnog prava, a da Bijela kuća to stalno radi te je upozorio da neće raditi nikakav kompromis kad je riječ o Ujgurima, muslimanskoj manjini u Kini u provinciji Ujguriji, odnosno Xinjiangu, potom oko Tajvana, Hong Konga te spornog otočja Senkaku u Južnokineskom moru, oko kojeg se natežu s Japanom kojem je, također, poručio da ne poduzima nepromišljene korake.
U vezi s tim, Wang Yi je najavio tješnje odnose s Rusijom. Tamošnja agencija Interfax posebno ističe riječi kineskog ministra o tome da će dvije zemlje "graditi model strateškog partnerstva i suradnje" te podržavati jedni druge u ostvarivanju ključnih interesa važnih za jednu od zemalja (doduše ne zna se što će biti ako im se interesi nekad ne poklapaju, kao recimo u odnosima s Indijom s kojom Rusija gaji vrlo bliske i savezničke odnose, a Wang Yi je optužio New Delhi da se koristi "jednostranim provokacijama" koje ne pridonose dobrim odnosima, kao ni rješavanju graničkog i teritorijalnoga spora.
No, Peking ja najavio da će s Moskvom surađivati u obuzdavanju tzv. revolucija boja, kojima se nazivaju prodemokratski prosvjedi i pobune u zemljama koje Rusija i Kina smatraju zonom svog utjecaja. Isto tako, najavio je da će dvije zemlje surađivati na zaštiti i očuvanju svog suvereniteta i nacionalne sigurnosti, što znači da jasno daje do znanja da neće tolerirati da im Bijela kuća "soli pamet" o ljudskim i građanskim pravima u njihovim zemljama.
Zato je Wang Yi istaknuo da osim zajedničke borbe protiv koronavirusa (Kina bi mogla početi proizvoditi rusko cjepivo Sputnjik V), treba zajednička borba i protiv, kao je dodao, "političkog virusa" te napomenuo da su Kina i Rusija "važne karike stabilnosti i mira u svijetu", ali je ponudio i ruku pomirenja i suradnje SAD-u te ponovio da neće trpjeti nikakva dociranja i prijetnje iz Washingtona. Prvi kineski diplomat istaknuo je da su Kina i SAD "dvije najveće i vodeće" ekonomije svijeta te da je konkurencija među njima prirodna i normalna stvar, ali da to ne smije biti smetnja konstruktivnim odnosima koji se temelje na načelima nemiješanja u unutarnje stvari te na uvažavanju nacionalnih interesa.
Zato je istaknuo da je Peking spreman na suradnju s Washingtonom u borbi s koronavirusom i njegovim posljedicama, ne samo zdravstvenim, a spomenuo je i revitalizaciju gospodarstava koja su upravo u pandemiji doživjela veliki pad te ponudio suradnju u vezi s klimatskom problematikom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....