INTERKONTINENTALNA PRIJETNJA

KIM NIJE LAGAO, DOISTA IMA NOVO MOĆNO ORUŽJE U Pentagonu nevjerica: 'Mislili smo da će im za to trebati godine, ali oni već sada mogu gađati i nas!'

Kim Jong-un, lansiranje projektila, Donald Trump, sjevernokorejska voditeljica
 REUTERS

Sjedinjene Države zatražile su hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a o najnovijem sjevernokorejskom raketnom pokusu, rekao je glasnogovornik američke misije pri UN-u u utorak.

Pjongjang je u utorak objavio da je uspješno testirao prvu interkontinentalnu balističku raketu (ICBM), te tvrdi da sada posjeduje sposobnost gađanja ciljeva u bilo kojem dijelu svijeta.

Iako je američko Pacifičko zapovjedništvo isprva tvrdilo kako se radilo o 'balističkom projektilu srednjeg dometa', Pentagon je do kraja dana analizirao podatke i ustanovio kako se ipak radi o interkontinentalnoj raketi.

Projektil je pogodio metu udaljenu oko 900 kilometara, no izrazito strmom putanjom koja je raketu poslala oko 2800 kilometara u vis. Projekcije Pentagona procjenjuju kako bi ista raketa, poslana klasičnom balističkom putanjom, mogla ostvariti domet od oko 6400 kilometara - dovoljno da pogodi mete koje se nalaze na američkom tlu, konkretno u saveznoj državi Aljasci.

- Ovo je velika stvar: to je ICBM, rekao je Jeffrey Lewis, direktor programa za Istočnu Aziju u Centru za studije o neširenju nuklearnog oružja.

- I ne postoji razlog vjerovati da će to biti njegov najveći domet, dodao je Lewis.

Radi se o vrlo neugodnom iznenađenju za vojne analitičare američke vojske, koji su vjerovali kako će Sjevernoj Koreji biti potrebne još godine razvoja prije lansiranja prve interkontinentalne rakete.

Najnoviji pokus komentirao je na Twitteru i američki predsjednik Donald Trump, koji je napisao: 'Sjeverna Koreja lansirala je još jedan projektil. Ima li taj tip išta pametnije za raditi sa svojim životom? Ne vjerujem da će Južna Koreja i Japan to još dugo trpjeti. Možda će Kina oštro postupiti i završiti ovo ludilo za sva vremena!'

Rusija i Kina zauzele su zajedničko stajalište o Korejskom poluotoku istodobno pozivajući Sjevernu Koreju da zamrzne svoj raketni i nuklearni program, a Sjedinjenje Države i Južnu Koreju da prekinu vojne vježbe i raspoređivanje proturaketnog štita THAAD, objavilo je u utorak rusko ministarstvo vanjskih poslova, nakon razgovora ruskog predsjednika Vladimira Putina i kineskog predsjednika Xija Jinpinga u Kremlju.

Zamenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov rekao je u utorak da je najnovije sjevernokorejsko lansiranje balističke rakete kršenje rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a, javila je ruska novinska agncija RIA.

Rjabkov je rekao da napetosti s Pjongjangom mogu izazvati nepredviđene posljedice i da su višestrani razgoovori sa Sjevernom Korejom jedini način da se postigne napredak.

Je li moguće pronaći rješenje za krizu na Korejskom poluotoku?

Sjeverna Koreja ispalila je interkontinentalnu balističku raketu. Južna Koreja i Pentagon se slažu da je interkontinentalna.

Zašto opet?

Sjeverna Koreja naučila je lekciju na slučaju Sadama Huseina u Iraku i Gadafija u Libiji. Oni nisu imali oružje za masovno uništenje i zato su vrlo brzo i lako srušeni s vlasti. Još je Kim Jong-il, otac sadašnjeg diktatora, shvatio da mora predstavljati ozbiljnu vojnu prijetnju kako bi se osigurao od neočekivanog napada ili unutarnje pobune koja bi dobila podršku izvana. Zato je nuklearni i balistički program pravocrtan. Mladi hegemon Kim Jong-un ima dodatni problem jer nije do kraja jasno u kojoj je mjeri učvrstio vlast te strahove za svoj život projicira i na sigurnosnu politiku. Stalno ulaganje u vojne potencijale održava spokoj među generalima.

Postoji li prijetnja unutarnje pobune?

Po svim javno dostupnim informacijama, kojih je malo, ta se opcija isključuje. Riječ je o generacijama ispiranog mozga, koje su ipak svjesne da svaki mig koji se može shvatiti kao kritika vlasti znači zatočenje u logorima smrti. A takva sudbina ne čeka samo okrivljenog, nego i cijelu obitelj.

Kako onda zaustaviti prijetnju Pjongjanga?

Na Korejskom je poluotoku trenutačno pat-pozicija. Kina se boji pada režima i dolaska Južne Koreje (i američke vojske) na svoje granice, Rusija se pokušava vratiti u igru (Putin je bio potpuno okrenuo leđa Pjongjangu) kako bi se prezentirala kao svjetska sila, a Japan i Južna Koreja u strahu su od mogućeg napada. Pritisak na Kima samo potiče njegovu iracionalnost koja bi mogla završiti pogubnim napadom na Seul, a nedjelovanje mu jača ego i osjećaj nedodirljivosti. Sustav sankcija je svakako jedan put, ali uz punu kinesku suradnju i neuplitanje Rusije, što je zasad teško očekivati. Kim Jong-un koji bi ostao bez novca za vojsku i novo naoružanje morao bi pristati na pregovore - ako ga ne bi zbacili u krvi. Ukratko, rješenja trenutačno nema. (Željko Trkanjec)

Seul vjeruje da bi Sjeverna Koreja mogla uskoro izvesti šesti nuklearni pokus

Južnokorejski ministar obrane rekao je u srijedu kako vjeruje da postoji velika vjerojatnost da Sjeverna Koreja uskoro izvede šesti nuklearni pokus nakon što je dan ranije prvi put uspješno lansirala interkontinentalni balistički projektil.

"Krajnji cilj Sjeverne Koreje je da svoju nuklearnu silu pretvori u oružje, pa stoga smatram da postoji velika vjerojatnost da se to dogodi", rekao je ministar Han Min-koo na parlamentarnom brifingu, odgovarajući na pitanje zastupnika vjeruje li da će Sjeverna Koreja uskoro izvesti nuklearni pokus.

"Znamo da su uvijek spremni za izvođenje nuklearnih pokusa, ali za sada nismo otkrili nikakve neuobičajene znakove", dodao je Han.

Sjeverna Koreja objavila je u utorak da je prvi put uspješno testirala novorazvijeni interkontinentalni balistički projektil koji bi mogao doseći SAD, što je izazvalo velike kritike međunarodne zajednice.

Američki državni tajnik Rex Tillerson potvrdio je da je doista bila riječ o interkontinentalnom projektilu, pozivajući na "globalnu akciju" protiv te globalne prijetnje. (Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 07:50