NAPETO

Katalonci žele nezavisnost, Španjolci prijete kaznama

 AP

MADRID - Španjolski ustavni sud je u srijedu navečer, u očekivanju sudske odluke o tom pitanju, suspendirao parlamentarnu rezoluciju u kojoj se proglašava početak procesa odcjepljenja Katalonije od matice, što je prvi korak u odgovoru Madrida na taj čin provokacije.

No katalonska vlada je odmah najavila da "ide dalje i da samo brani demokraciju u Kataloniji".

Jedanaestero sudaca ustavnog suda jednoglasno je donijelo odluku u kojoj pristaju razmotriti tužbu koju je na taj tekst podnijela španjolska vlada.

Tom je odlukom automatski privremeno poništena rezolucija prihvaćena u ponedjeljak, dok ustavni sud temeljito ne prouči taj dokument.

Sudci su usto upozorili donositelje rezolucije da, ne budu li poštovali ovu odluku ustavnog suda, "mogu biti kazneno gonjeni zbog neposluha", rekli su sudski izvori.

Španjolska vlada je izrazila zadovoljstvo tom odlukom, "nepunih 48 sati" pošto je katalonski parlament u kojemu secesionisti imaju većinu nakon regionalnih izbora 27. rujna, donio rezoluciju u devet točaka.

Rezolucijom se "službeno označava početak procesa stvaranja katalonske države koja će imati oblik republike". Secesionisti žele taj proces dovršiti 2017.

U tekstu rezolucije kakva još nije viđena u Španjolskoj, dodaje se da je katalonski parlament "suveren" i da se više neće podlagati odlukama ustavnog suda koji smatra "nezakonitim" i "bez ovlasti".

Oni koji su donijeli ovu rezoluciju žele "uništiti demokraciju i pravnu državu" te "razbiti jedinstvo Španjolske", upozorio je španjolski premijer Mariano Rajoy.

"To neću dopustiti" i "u tome imam potporu većine Španjolaca", istaknuo je Rajoy koji 40 dana prije izbora nastupa kao jamac nacionalnog jedinstva.

Potpredsjednica katalonske vlade Neus Monte izjavila je u srijedu navečer nakon objavljivanja odluke ustavnog suda da je "politička volja vlade ići dalje u provedbi sadržaja rezolucije".

"(Španjolska) vlada se još jednom služi pravosuđem kako bi ugušila težnje katalonskih građana za demokracijom i slobodom", dodala je.

Ustavni sud je od 2010. sustavno donosio oduke koje nisu sklone pristašama neovisnosti Katalonije i šire autonomije te autonomne pokrajine. Tako je 2010. izmijenio zakon po kojemu je ta pokrajina imala velike ovlasti, na traženje Mariana Rajoyja, tada vođe oporbe.

Usto je 2014. zabranio održavanje katalonskog referenduma o samoodređenju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 07:29