‘UČILI OD NAJBOLJIH‘

Kako se Hamas 10 godina uvježbavao za borbu protiv Izraela: ‘Oni nisu kao ISIS, nego Viet Cong!‘

Hamasovi borci razvili su urbani stil ratovanja kao protutežu izraelskoj tehnološkoj i zračnoj nadmoći

Hamasovi borci

 Ali Jadallah/Anadolu Agency Via Afp

Islamistička militantna skupina Hamas posljednje desetljeće radi na jačanju vojnih sposobnosti oružanih snaga i priprema se za ulične borbe u gusto zbijenom području Gaze. Za razliku od izraelske vojske, čiji vojnici nisu sudjelovali u velikoj kopnenoj bitki od 2014., Hamasovi borci razvili su urbani stil ratovanja kao protutežu izraelskoj tehnološkoj i zračnoj nadmoći.

"Pustite zvijer da spava dok ne budete spremni", bila je mantra Mahmouda Ajramija, palestinskog borca koji je obučavao generacije Hamasovih militanata. Koordinirani napad koji je militantna skupina izvela 7. listopada pokazuje da je čekala da uvuče Izrael u bitku upravo u ono vrijeme koje je njoj najviše odgovara. Prema podacima izraelskih obrambenih snaga (IDF), Hamas je značajno vojno ojačao od 2008., kad se prvi put borio protiv kopnenog izraelskog napada, te sada ima 40.000 elitnih vojnika, arsenal dronova te raspolaže s oko 30.000 raketa.

Emile Hokayem, direktor regionalne sigurnosti na Međunarodnom institutu za strateške studije u Londonu, ističe kako su Hamas obučavali "najbolji u svom poslu", misleći na elitnu iransku Revolucionarnu gardu i libanonski Hezbollah.

Stalno uče

"To je organizacija koja neprestano uči i koja se nekoliko puta borila protiv izraelskih snaga. Hamas izuzetno dobro poznaje svoj teren i branit će ga žestoko i domišljato", rekao je Hokayem za FT.

Izraelski dužnosnici ističu da je Hezbollah dijelio raketnu tehnologiju, obuku i drugu vojnu opremu i tehnike s Hamasom još od 1992. godine, kada je Izrael deportirao oko 400 Palestinaca, uključujući čelnike Hamasa u Libanon. Bejrut je tada postao dom nekoliko vođa Hamasa te je s vremenom Hamas počeo graditi vojnu prisutnost u Libanonu. Hamas je od tada neprestano poboljšavao kvalitetu svog naoružanja, krijumčareći komponente za pretvaranje "glupih" raketa u sofisticirana, precizno navođena oružja te za gradnju podvodnog drona. Prema izjavi Hamasa, skupina proizvodi protuzračne rakete "Mutabar 1", kojima gađaju izraelske helikoptere, te protutenkovske rakete "al-Yassin", koje navodno mogu probiti oklop izraelskih borbenih tenkova Merkava.

Što se tiče načina borbe, Hokayem smatra da je Hamas više nalikuje Viet Congu nego ISIS-u. Izrael, naime, uspoređuje Hamas s jednom od najnasilnijih džihadističkih skupina u regiji, dok vojni analitičar smatra da su palestinski borci sličniji vojnicima koji su pobijedili američke snage tijekom Vijetnamskog rata.

Slično kao što je Oslobodilačka vojska Južnog Vijetnama učinila u Vijetnamu, tako je Hamas pojas Gaze pretvorio u tvrđavu barikada i zamki, uključujući 400 km dugu mrežu tunela u koje se borci Hamasa mogu skloniti tijekom višemjesečnih izraelskih zračnih napada i koristiti ih za napad na izraelske snage sa stražnje snage. Dok se izraelske trupe budu pomicale dublje u Gazu, Hamas će vjerojatno pokušati upotrijebiti zasjede, brze udare i kamuflirane bombe kako bi iscrpio izraelsku vojsku i zaglavio ih u zbrci uličnih borbi.

Nema doktrine

"Hamas nema kodificiranu doktrinu. Njegov pristup se uglavnom sastoji od nanošenja štete Izraelcima što je više moguće, korištenjem mješavine hibridnih i konvencionalnih snaga. Operacije su također vrlo decentralizirane. Postoji neka vrsta ćelijske vojne strukture, gdje svaka vojna ćelija radi djeluje samostalno", rekao je Bilal Y. Saab, suradnik u britanskom think-tanku Chatham House.

Propagandne operacije militantne skupine također su važna komponenta ratovanja. Oboreni izraelski helikopteri, uništeni tenkovi ili zarobljeni vojnici pomoći će Hamasu da projicira sliku o navodnoj vojnoj nadmoći. Još jedna važna lekcija koju je Hamas "prepisao" od drugih militantnih skupina je važnost sigurnih komunikacija.

Dok je Hezbollah izgradio vlastitu mrežu optičkih vlakana, Hamas je uspio osigurati operativnu sigurnost tako što se vratio u “kameno doba” i koristio ožičene telefonske linije, izbjegavajući uređaje koji se mogu hakirati. Jedan od mogućih razloga zašto Izrael nije mogao predvidjeti napad 7. listopada je i taj što je prisluškivao elektroničke komunikacije, dok je Hamas napad planirao komunicirajući preko analognog sustava ili drugog šifriranog sustava, možda uvezenog iz Irana, koji je bio nepoznat Izraelu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
08. studeni 2024 04:37