Napadom na Poljsku 1. rujna 1939. godine Njemačka je započela drugi veliki rat u Europi u samo 25 godina - kasnije će se taj datum smatrati početkom Drugog svjetskog rata. Hitlerove snage Poljsku su pokorile za samo 35 dana, uz "pomoć" Staljina koje je na tu zemlju 17.9.1939. navalio s istoka. Zbog invazije na Poljsku 3. rujna Njemačkoj su rat objavile Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo. No, ozbiljniji sukob nacističkih snaga i te dvije države još nije počeo, već su mu prethodili mjeseci takozvanog "lažnog rata".
Konačno, 10. svibnja 1940. Njemačka je pokrenula napad na Nizozemsku, Belgiju i Francusku i to na temelju plana generala Mansteina, poznatog pod nazivom "Fall Gelb". Bio je to početak Bitke za Francusku tijekom koje je Teći Reich za samo 45 dana pokorio veliki dio Zapadne Europe i nakon koje je Francuska bila prisiljena potpisati primirje s Hitlerom. De facto je ta zemlja, prije rata smatrana možda i najvećom kopnenom vojnom silom na svijetu, bila prisiljena kapitulirati, a na dijelovima njenog teritorija uspostavljena je kvislinška Višijska Francuska kojom je, barem na papiru, upravljao maršala Philippe Petain.
O tome što je prethodilo Bitci za Francusku, zašto se Hitler odlučio za Mansteinov plan, kako je on proveden u djelo na terenu, kako se postavila francuska obrana (uz pomoć britanskih saveznika), zašto u konačnici nije uspjela izdržati napad i koje su bile neposredne posljedice ove bitke, u specijalnoj epizodi podcasta Prva linija priča naš stručni sugovornik Matija Blaće.
Video snimku podcasta pogledajte ispod
Prethodne epizode podcasta Prva linija možete pogledati OVDJE.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....