Kubanci su u nedjelju počeli glasati o prijedlogu novog ustava kojim se priznaje pravo na privatno vlasništvo, ali se ne dira u jednopartijski sustav.
Očekuje se da će prijedlog novog ustava biti prihvaćen, ali s nešto tanjom većinom nego 1976. godine kada su birači izglasali ustav koji je danas na snazi.
O nacrtu novog ustava javno se raspravljalo tri mjeseca na radnim mjestima i četvrtima zbog čega je na tekst bilo uneseno 760 izmjena prije nego što je podnesen parlamentu na konačno glasanje u prosincu.
"Većina izmjena bila je stilske prirode", ustvrdio je Jose Jasan Nieves s neovisnog informativnog portala El Toque.
Tekstom se priznaje pravo privatnog vlasništva, uloga tržišta u gospodarstvu i važnost stranih ulaganja. Uvodi se institucija premijera, a broj predsjedničkih mandata, koji je dosad bio neograničen, smanjuje se na dva.
Međutim, iz konačne verzije izbrisana je formulacija koja bi otvorila put sklapanju istospolnog braka, čemu su se usprotivile crkve.
Gotovo 25 posto Kubanaca izjašnjava se da su ateisti. Ustav zadržava komunizam kao državnu ideologiju kao i jednostranački sustav.
Ustav će stupiti na snagu ako ga podupre većina birača. Ustav iz 1976. odobrilo je gotovo 98 birača, a izmjene su bile unesene 1992. i 2002. godine.
Ovaj put, pokazale su polemike na internetu, nacrt novog ustava mogao bi biti prihvaćen nešto tanjom većinom.
"#YoVoto Si (Ja glasam 'da)", bio je slogan kampanje vođene posvuda.
Glasački listić nudi izbor, "da" ili "ne", na pitanje: "Hoćete li ratificirati novi Ustav Republike?" Oporba, za razliku od uobičajenih izbora na kojima obično poziva da se ne glasuje ili da se listiće poništi, ovaj put poziva birače da kažu veliko "ne".
No iako se njezin slogan #YoVotoNo jako dijeli na društvenim mrežama, teško ga je vidjeti negdje drugdje: nema ga u javnom prostoru i čak je cenzuriran na SMS porukama.
Oko osam milijuna Kubanaca s pravom glasa pozvano je ispuniti svoje glasačko pravo na nekom od 25.000 birališta na otoku.
Objava prvih rezultata očekuje se u ponedjeljak poslije podne. Bude li novi ustav odbačen, na snazi ostaje postojeći iz 1976. godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....