Vjeruje se da se Japan priprema pogubiti najviše 13 članova kulta Aum Shinrikyo koji su 1995. godine napali tokijsku podzemnu željeznicu bojnim otrovom sarinom, piše The Guardian. Članovi kulta bit će pogubljeni vješanjem.
Neki od članova kulta prošlog su tjedna premješteni u pritvor izvan Tokija. Taj je potez doveo do medijskih napisa o njihovom mogućem pogubljenju. U Japanu se smrtne kazne obično ne izvršavaju prije nego što su svi slučajevi zaključeni. Taj se uvjet ispunio u siječnju ove godine.
Japan je 2008. godine pogubio 15 ljudi. To je najveći broj ljudi koji je u jednoj godini pogubljen u nedavnoj povijesti te zemlje.
Trenutno se ne zna hoće li svi članovi kulta Aum Shinrikyo biti pogubljeni istoga dana. Pogubljena u Japanu uobičajeno su obavijena velom tajne, a oni koji čekaju smrtnu kaznu nekada znaju u zatvoru provesti godinama samo da bi im se par sati prije izvršenja reklo kada će biti pogubljeni. Obiteljima se nekada javi tek nakon što je osuđeni na smrt pogubljen.
Iz Amnesty Internationala su rekli da pogubljene članova kulta, ako se ono dogodi u narednim mjesecima, predstavlja ciničan postupak kako se ne bi pokvarili imenovanje novog cara 2019. godine i Ljetne olimpijske igre u Tokiju koje će se održati 2020. godine.
"Obilježje civiliziranog društva je priznavanje prava svakog pojedinca, pa čak i onog koji je osuđen za gnjusne zločine", rekla je Hiroka Shoji, istraživačica Amnestyja zadužena za istočnu Aziju. "Smrtna kazna nikada ne može donijeti pravdu jer se radi o ultimativnom uskraćivanju ljudskih prava."
Aum Shinrikyo je bio nasilan kult koji je tražio sukob s državom kao preludij za kraj čovječanstva. Članovi kulta su ujutro 20. ožujka 1995. godine izveli napad sarinom na pet vagona tokijske podzemne željeznice. Oštrim vrhovima svojih kišobrana su probušili vrećice u kojima je bio tekući sarin.
Trinaest članova kulta osuđeno je na smrt za niz zločina uključujući i napad u podzemnoj željeznici. Sedam je članova prebačeno u nekoliko pritvora izvan Tokija. Vođa kulta Shoko Asahara (63), također osuđenik na smrt, još uvijek nije prebačen u posebni pritvor.
Japansko društvo za prevenciju stvaranja kultova i oporavak (JSCPR) pisalo je ministru pravosuđa moleći da se svim članovima kulta koje čeka smrtna kazna osim Asahare kazna smanji na doživotni zatvor. "Asahara je bio mozak operacije, ostalih 12 su bili samo udovi", rekao je Taro Takimoto, član vijeća JSCPR-a i sam žrtva napada u podzemnoj.
Forum za ljudska prava pri Ujedinjenim narodima nedavno je pozvao Japan da razmisli o ukidanju smrtne kazne ili da barem stavi moratorij na one kazne koje se trebaju izvršiti. Japanska je vlada međutim rekla da smatra da suverene države imaju pravo samostalno donositi takve odluke.
"Većina Japanaca smrtnu kaznu smatra neizbježnom u slučajevima osobito gnjusnih zločina pa Japan trenutno ne planira ukinuti smrtnu kaznu", odgovorili su iz japanske vlade na apel Foruma.
"Nadam se da će ih prema zakonu i bez pompe pogubiti", rekla je Shizue Takahashi (71), supruga Kazumase Takahashija koji je ubijen tijekom napada na podzemnu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....