MIŠLJENJE VEĆINE

Istraživanje koje je frapiralo Njemačku: ‘Realno, ne isplati nam se raditi‘

Najviše onih koji smatraju da se odlazak na posao više ne isplati birači su desno-populističke Alternative za Njemačku (AfD)

Ilustrativna fotografija

 Colin Utz/Alamy/Alamy/Profimedia/Colin Utz/alamy/alamy/profimedia

Većina Nijemaca smatra da se više ne isplati raditi s obzirom na sve veće državne potpore, pokazuje istraživanje javnog mnijenja objavljeno u utorak.

Prema anketi koju je za dnevnik Bild proveo institut INSA, 52 posto ispitanih ne smatra da se rad isplati, 40 posto misli suprotno, a osam posto odbilo je odgovoriti na pitanje.

U ponedjeljak je pozornost javnosti privukla vijest o tome da je skladištar iz Bad Oeynhausena na zapadu Njemačke dao otkaz nakon što je saznao za najnovije povećanje naknade za nezaposlene.

Ta se pomoć po najnovijoj odluci vlade od 1. siječnja 2024. povećava za 61 euro te će za samca iznositi 563 eura mjesečno. Tome treba pridodati i činjenicu da država za primatelje pomoći preuzima sve troškove stanovanja i zdravstveno osiguranje.

Skladištar koji je dao otkaz tvrdi da uz malo "rada na crno" i državnu pomoć mjesečno može zaraditi više nego na poslu.

Dnevnik Bild izračunao je da zaposleni koji radi za minimalnu satnicu (trenutno 13,90€) zaradi oko 2000 eura bruto te da mu nakon odbitaka za porez, mirovinsko i zdravstveno osiguranje te nakon što plati stanarinu s režijama ostane oko 600 eura, neznatno više od naknade za nezaposlene.

Najviše onih koji smatraju da se odlazak na posao više ne isplati birači su desno-populističke Alternative za Njemačku (AfD). Da se rad isplati smatraju birači stranaka vladajuće koalicije, Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD), Zelenih i Liberalno-demokratske stranke (FDP).

Ministar financija Christian Lindner prošloga tjedna rekao je da povlastice ne bi smjele djelovati obeshrabrujuće na one koji žele raditi.

"Najbolji način da se izađe iz siromaštva je biti zaposlen", izjavio je Lindner.

Predsjednik najveće oporbene stranke, Kršćansko-demokratske unije (CDU), Friedrich Merz, izjavio je kako oni koji odlaze na posao na kraju mjeseca moraju imati više u džepu, nego oni koji primaju državnu potporu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. travanj 2024 20:44