Dok se Rusija sa svojim saveznicima priprema za moguću vojnu intervenciju kojom bi se obračunala s protivnicima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, među kojima su Islamska država, radikalne skupine manje ili više povezane s al-Qaidom te tzv. umjerena opozicija koju podržava Zapad, Francuska je u nedjelju objavila da je započela svoju vojnu intervenciju protiv Islamske države na području Sirije.
Kako je objavljeno u Parizu, francuski su ratni avioni u nedjelju izveli prve napade na ISIS-ove položaje u Siriji, no drugih detalja zasad nema. Prije toga, francusko je ratno zrakoplovstvo u nekoliko navrata napadalo ISIS-ove položaje u Iraku.
'Zračni napadi potvrđuju odlučnost u našoj borbi protiv terorističke prijetnje koju predstavlja IS', ističe se u kratkom priopćenju Elizejske palače. 'Napast ćemo svaki put kada bude ugrožena naša nacionalna sigurnost', dodaje se u priopćenju.
Napominjući ipak da se za 'sirijski kaos mora pronaći globalno rješenje' i da se 'civile mora zaštititi od svih oblika nasilja, kako ISIS-a, tako i drugih terorističkih skupina, ali i smrtonosnog bombardiranja Bašara al-Asada', Elizejska palača ocjenjuje da je 'više no ikad najhitnije potrebno provesti političku tranziciju'.
U toj tranziciji koja će uključivati 'predstavnike režima i umjerene oporbe' Francuska 'sudjeluje' i aktivno će surađivati zajedno sa svim zainteresiranim stranama, pružajući potporu UN-ovu posebnom izaslaniku za Siriju, piše u priopćenju.
Britanski zaokret
Vijest o ovim prvim udarima dolazi u trenutku dok predsjednik Francois Hollande u nedjelju i u ponedjeljak boravi u New Yorku gdje se održava 70. zasjedanje UN-ove Opće skupštine. Francuski predsjednik je u srijedu u Bruxellesu pozvao na organiziranje još jedne UN-ove konferencije o Siriji, nakon takozvanih Ženeve I i II održanih u lipnju 2012., odnosno u veljači 2014.
U međuvremenu, britanski Telegraph javlja da je David Cameron spreman odustati od politike da predsjednik Asad mora sići s vlasti u Siriji, kako bi otvorio vrata suradnji s ruskom koalicijom koja priprema udar na Asadove protivnike. Telegraph navodi da će Cameron javnosti promjenu pokušati predstaviti kao 'privremenu'.
Gotovo dvostruko više stranih džihadista u Siriji i Iraku nego što se mislilo
Inače, američke obavještajne službe procjenjuju da je od 2011. gotovo 30.000 stranih džihadista ušlo u Siriju i u Irak, što je dvostruko više od ranije procjene iznesene prije godinu dana, piše u subotu navečer New York Times.
Od tih 30.000 stranih boraca, među kojima je dobar broj zapadnih državljana, oko 250 dolazi iz Amerike, a lani ih je bilo stotinjak, navodi NYT prenoseći izjave američkog obavještajnog vrha.
Većina stranih džihadista koji dolaze iz sto zemalja, priključili su se Islamskoj državi koja je prije više od godinu dana zauzela velik dio Sirije i Iraka.
Američki čelnici koji su razgovarali s NYT-om procijenili su prije godinu dana da je u te dvije zemlje ušlo 15.000 stranih boraca iz 80 zemalja.
Američki predsjednik Barack Obama u utorak će u New Yorku u prigodi zasjedanja UN-ove Opće skupštine predvoditi međunarodni skup o borbi protiv ISIS-a.
Kako navodi NYT, udvostručenje broja stranih džihadističkih boraca ide u prilog pretpostavci da koalicija protiv ISIS-a nailazi na teškoće, napose kada je riječ o zaustavljanju vala džihadista u zemljama članicama i o razmjeni obavještajnih podataka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....