Nakon više od 45 godina u Grčkoj su izronile ruševine sela koje je namjerno potopljeno u sklopu izgradnje brane za opskrbu Atene vodom. Grčka je izložena nizu toplinskih valova i smanjenoj količini kiše. Koncentracija žive u vodi dosegla je rekordne razine u lipnju, srpnju i kolovozu, prenosi Slobodna Dalmacija.
Zima je bila gotovo bez snijega, ljeto nenormalno vruće bez kiše pa je golemo umjetno jezero koje opskrbljuje vodom gotovo polovicu stanovništva okruga palo na najnižu razinu u desetljećima.
"Što više razina vode pada, više kuća koje su tada bile potopljene ponovno izranja. Ako ove zime ne bude kiše, problem će postati još veći", kazao je za Reuters Apostolos Gerodimos, čelnik sela koje su osnovali stanovnici potopljenog Kallia.
Na fotografijama se vide kameni ostaci potopljenih kuća koje su se pojavile kad je razina umjetnog jezera Mornos pala nakon suše, u blizini sela Lidoriki, oko 240 kilometara sjeverozapadno od Atene. Oko 80 kuća i drugih objekata, uključujući crkvu i osnovnu školu, potopljeno je nakon izgradnje umjetnog jezera. Kostas Koutsoumbas, zamjenik načelnika, kaže da se razina vode ove godine smanjila za 40 metara te da je situacija sve lošija.
Iako crkva još nije vidljiva, vide se kameni zidovi zgrade u kojoj je nekad bila škola, piše Slobodna Dalmacija.