Količina opasnih čestica u zraku u glavnom gradu Indije čak je 42 puta veća od dopuštene, nakon Diwali festivala tokom kojeg su tisuće ljudi bacali petarde i ispaljivali vatromet.
Kvaliteta zraka u Delhiju i inače je vrlo loša, zahvaljujući prašini s cesta, čestim požarima, ispušnim plinovima motornih vozila, industrijskom zagađenju i paljenju ostataka žetvi u susjednim pokrajinama.
Danas ujutro, postaja za mjerenje kvalitete zraka kod američke ambasade u Chankyapuriju, jednoj od zelenijih četvrti u Delhiju, izmjerila je 999 čestica manjih od 2,5 mikrometra (PM2.5) po kubnom metru zraka. Sigurna razina je 60.
PM2.5 čestice smatraju se najopasnijim po ljudsko zdravlje jer zbog svoje veličine lako prolaze kroz prirodne filtere ljudskog organizma, ulaze u pluća i krvotok.
Kratkoročno izlaganje može uzrokovati iritaciju grla i očiju, a dugoročno izlaganje je povezano sa smanjenom funkcijom pluća, bolesti srca i krvnih žila, te rakom pluća.
Istraživanje provedeno 2015. godine u Delhiju otkrilo je kako 4,4 milijuna školaraca u tom gradu ima smanjeni kapacitet pluća i nikad se neće u potpunosti oporaviti.
- Razine koje vidimo istinski su zabrinjavajuće. Očito su u teškoj kategoriji, rekla je Anumita Roychowdhury, izvršna direktorica Centra za znanost i okoliš, think-tanka smještenog u Delhiju.
- Zrak u Delhiju je toliko zagađen tokom cijele godine tako da stvarno nema prostora za dodatno zagađenje tokom Diwalija, kazala je.
Smog koji nastaje kao posljedica vatrometa pogoršan je sezonskim vremenom - nižim temperaturama i sporijim vjetrom, koji ne otpuhuje zrak, te svo zagađenje koje se događa unutar grada ostaje zarobljeno blizu tla.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....