Ana Maria je prekršila pravila karantene kako bi otišla u "kućni posjet", a Estefania je napustila dom kako bi prodala drogu - ovako u jeku pandemije koronavirusa izgleda svakodnevica seksualnih radnica u Kolumbiji - svodi se na borbu za puko preživljavanje - jer računi se i dalje gomilaju, a hladnjaci i ormarići s prehrambenim proizvodima se prazne.
Prije ove globalne zdravstvene krize, sve te žene radile su na ulici ili u bordelima (prostitucija je, naime, u Kolumbiji legalna), a sad, kad su svi zatvoreni unutar svoja četiri zida, one pogotovo jedva spajaju kraj s krajem.
Baš zbog toga mnoge riskiraju visoke novčane kazne ili čak zatvor - izlaze iz karantene kako bi radile i pritom se potencijalno izlažu virusu koji je zarazio skoro 3500 Kolumbijaca i ubio njih 150, piše Yahoo News.
- Bila sam u karanteni, ali morala sam obaviti kućni posjet. Što da radim? Ne mogu umrijeti od gladi. Nisam više mogla čekati, pomoć od države, nažalost, nije stigla - kaže 46-godišnja Ana Maria iz Facatative, mjesta koje je od glavnog grada Bogote udaljeno 40 kilometara. Ponestaje joj plina za kuhanje, u smočnici više nema ni voća ni povrća, pa je bila primorana sjesti u taksi i odvesti se do klijentove kuće kako bi zaradila 10 dolara.
- Ponekad čujem kucanje na vratima... Obično dolaze prijatelji s malom djecom, pitaju za hranu jer su gladni, ali ni ja im nemam što dati - dodaje ova seksualna radnica.
Teškoj situaciji svjedoči i Fidelia Suarez, predsjednica sindikata kolumbijskih seksualnih radnika.
- Kritično je... Telefon mi zvoni i u 2 ujutro. Ljudi zovu jer su očajni, neki su na rubu gladi jer si ne mogu kupiti hranu, neki su već završili na ulici jer nisu mogli platiti stanarinu - iako su deložacije službeno obustavljene sve dok traje karantena, ljude se svejedno izbacuje iz stanova i kuća - kaže Suarez.
Ona svaki dan članovima sindikata dostavlja hranu u Bogoti, ali zahtjeva je, žali se, puno više nego donacija. Bijesna je zbog ravnodušnosti vlade koja ne nudi nikakva konkretna rješenja za ugrožene seksualne radnike.
- Sjete nas se samo u vrijeme politiziranja, kad njima to odgovara - govori Fidelia.
Prema popisu iz 2017. godine, samo u Bogoti bilo je više od 7000 seksualnih radnica, rekla je Diana Rodriguez, okružna tajnica za ženska prava.
- U ovom periodu, kad zbog pandemije moraju ostati doma, pokušavamo im srediti barem subvencije u iznosu od 30 do 60 dolara - izjavila je za Yahoo News.
Luz Amparo (49) ne želi zaraziti sebe, svoje dvoje djece i četvero unučadi s kojima živi. Njih sedmero trenutačno preživljavaju od donacija.
- Nazivam klijente, ali oni ne izlaze, boje se zaraze - kaže.
U gradu Medellinu, 29-godišnjoj Estefaniji pak treba novac za hranu, za najam malene sobe u kojoj živi, a osim toga, ima i troje djece o kojoj se mora skrbiti. Njezina soba stoji 5,40 dolara po noći, ali stanodavac joj je zbog krize izišao u susret i prepolovio cijenu. No ona mu već sad duguje novac za dva dana, zato i mora tražiti posao na ulici.
Prije pandemije koronavirusa, Estefania je uglavnom radila noću - pružala je usluge trojici klijenata i zarađivala 50 dolara. Ali u središnjem parku Medellin, koji ona zove svojim uredom, više nema mušterija. Zato sad na ulici pokušava prodati slatkiše i drogu - neprestano je u strahu od policije, ali platiti račune i hranu te preživjeti, kaže - mora.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....