Niti jedan sud države članice Europske unije ne može zatražiti od pružatelja usluga pristupa internetu da nadzire promet svojih korisnika, odlučio je danas Europski sud pravde. U obrazloženju odluke navodi se da bi se u tom slučaju nadzora korisnika radilo o direktnom kršenju zakona Europske Unije.
Nadzor prometa korisnika omogućio bi vlastima da uhvate 'surfere' koji na internetu obavljaju ilegalne aktivnosti, poput ilegalnog skidanja filmova, glazbe ili sličnih sadržaja zaštičenih autorskim pravima .
Odluka Europskog suda odgovor je na tužbu iz 2004. godine u kojoj je SABAM , belgijsko udruženje autora, kompozitora i izdavača glazbene industrije tužilo telekomunikacijsku kompaniju Scarlet, zbog navodnih ilegalnih radnji njihovih korisnika.
Kako navedene kompanije kompromisno rješenje nisu pronašle na belgijskom sudu, odluka je prebačena na Europski sud pravde.
Odluka, međutim, ne dopušta korisnicima da ilegalno skidaju materijale zaštićene autorskim pravima, već zabranjuje predstavnicima nadležnih tijela za zaštitu autorskih prava da kontroliraju internetski promet . No, pitanje je vremena kada će vlasti pronaći način da i to zaobiđu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....