Jutarnji list je tijekom dana poslao upit predstavnicima EU s pitanje što misle o izjavama Aleksandra Vučića da je “Slobodan Milošević imao dobre namjere, ali nije dobro shvatio situaciju u svijetu”. I je li to teška provokacija Miloševićevim žrtvama na Kosovu, i što EU misli o napadima Vučića na one koji su Miloševića i srpske generale izručili Haagu, s obzirom da je suradnja s Haagom bila obveza koju je EU nametnula?. Navečer smo dobili sljedeći odgovor od Maje Kocijančić, glasnogovornice EU za pitanja proširenja i vanjske politike:
-Iako mi ne komentiramo komentare, činjenice su dobro poznate. Dopustite da spomenem samo neke: Milošević je bio optužen za ratne zločine i za zločine protiv čovječanstva u Međunarodnom sudu za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, i Međunarodni sud pravde je zaključio da nije spriječio genocid u BiH. On je također bio na listi sankcija Europske unije. Dakle ovo dobro pojašnjava naš stav. Mi smo rekli nekoliko puta da se mora izbjegavati huškačka retorika. Treba nam stvarna privrženost, mudrost i mirnoća da bi dijalog Beograda i Prištine napredovao, i da bi dvije strane išle naprijed na europskom putu”.
Dakle, osim spomena općepoznatih činjenica iz EU, nema jasne osude veličanja Slobodana Miloševića kao važnog lidera. Suradnja Srbije sa Haškim sudom je bila i ostala uvjet. EU nije reagirala ni na činjenicu da u Srbijanskoj skupštini mandat zastupnika obnaša Vojislav Šešelj i nakon osude za ratne zločine od strane Haškog suda. I nakon što su predstavnici međunarodnih mehanizama, koji su preuzeli ulogu od Haškog suda, jasno ocjenili da Srbija ne surađuje u potpunosti s tim sudom, iz EU ne samo da nije bilo nikakve osude - već je Srbiji dopušteno da otvara nova poglavlja. Za to vrijeme Vučić ne samo da ne osigurava suradnju, već optužuje one koji su surađivali sa Haškim sudom u prošlosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....