Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Kosova Albin Kurti sastali su se u Bruxellesu prvi put nakon više od godinu dana kako bi uz posredovanje EU pokušali smiriti strasti, izbjeći rast tenzija na sjeveru Kosova i pripremili teren za razgovore o konačnom sporazumu kojim bi se normalizirali odnosi između dviju država.
To je treći sastanak Kurtija i Vučića u okviru dijaloga u Bruxellesu, ali prethodni je održan prije više od godinu dana. EU nije htio sazvati takav sastanak jer među liderima nije vidio spremnost za napredak u tim razgovorima.
Odvojeni sastanci
No ovaj je sastanak sazvao visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell nakon što su na sjeveru Kosova porasle napetosti kad je vlada Kosova počela implementaciju odluke o recipročnim mjerama prema Srbiji, što je uključivalo i poseban aranžman za ulazak građana Srbije na teritorij Kosova, uz propusnice, a ne osobne iskaznice ili putovnice, onako kako Srbija to čini s ulaskom državljana Kosova na svoj teritorij.
Srbi na sjeveru Kosova blokirali su ceste i došlo je do velikih napetosti. Kosovo je, nakon konzultacija s međunarodnom zajednicom, odgodilo primjenu te odluke do 1. rujna, ali nije odustalo od nje. Upravo da bi se izbjegle nove tenzije Europska unija je sazvala sastanak u Bruxellesu.
Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i sigurnost Josep Borrell najprije je imao odvojene bilateralne sastanke s Kurtijem i Vučićem da bi potom posredovao na njihovu zajedničkom sastanku.
Kurti i Vučić danima su putem medija razmjenjivali optužbe i uvrede. Kosovski premijer nazvao je Vučića "malim Putinom" koji želi izazvati sukobe na Balkanu dok je srpski predsjednik optuživao Kurtija da priprema "progon i egzekuciju Srba".
Kosovski premijer Kurti je rekao kako Kosovo ima apsolutno pravo uvesti recipročne mjere jer reciprocitet nije usmjeren protiv bilo koga, već je normalna praksa u odnosima između država.
Borrell je pozvao obje strane da iskoriste priliku i nađu rješenje za aktualne probleme, ali i da krenu u iskrene razgovore o konačnom sporazumu za normalizaciju odnosa.
- Nedavne tenzije na sjeveru Kosova pokazale su još jednom da je vrijeme krenuti naprijed prema punoj normalizaciji. Očekujem da oba lidera budu otvoreni i fleksibilni te da nađu zajednički jezik - napisao je Borrell uoči susreta.
Vučić je poslije susreta s Borrellom, još dok su trajali sastanci, napisao na Instagramu da počinju razgovori o "suštinskim problemima" na Kosovu i da se nada kakvom-takvom rješenju iako, kako je naveo, "u to uopće ne vjeruje".
Predsjednik Srbije je iz Bruxellesa sazvao i sastanak s predstavnicima Srba s Kosova koji bi se trebao održati u nedjelju, 21. kolovoza, u Beogradu.
NATO je spreman
Osim sastanka u EU, Vučić i Kurti imali su sastanke i s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom. Šef NATO-a također je pozvao obje strane da dijalogom riješe nesuglasice i izbjegnu daljnje tenzije. Poručio je kako je NATO spreman reagirati u slučaju ugrožavanja stabilnosti na Kosovu. NATO na Kosovu trenutno ima blizu 4000 vojnika, što misiju KFOR-a čini najvećom NATO-ovom misijom izvan njegova teritorija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....