NOVI PRODOR

DŽIHADISTI ZAUZELI TREĆINU KOBANEA Kurdi upozoravaju: 'Bitka za grad završit će masakrom'

IS je na istočnom ulazu u grad još u ponedjeljak izvjesio svoju crno-bijelu zastavu
TOPSHOTSArmed men, believed to Islamic State (IS) militants, walk along a street in the Syrian town of Ain al-Arab, known as Kobane by the Kurds, as seen from the Turkish-Syrian border, in the southeastern town of Suruc, Sanliurfa province, on October 8, 2014. Jihadists from the Islamic State group withdrew from some parts of the embattled Syrian town of Kobane overnight after air strikes by a US-led coalition, a monitor said. IS began its advance on Kobane, Syria's third biggest Kurdish town, on September 16, quickly sweeping through the surrounding countryside and prompting an estimated 186,000 people to flee the region across the border into Turkey. AFP PHOTO / ARIS MESSINIS
 ARIS MESSINIS/AFP

MURSITPINAR/BEJRUT - Borci terorističke skupine Islamske države (IS) zauzeli su više od trećine sirijskog pograničnog grada Kobanea unatoč zračnim napadima predvođenih SAD-om, objavio je u četvrtak Sirijski opservatorij za ljudska prava.

Sunitski militanti ušli su u srijedu u dvije četvrti tijekom trotjedne bitke za koju kurdski branitelji kažu da će završiti masakrom i u slučaju pobjede IS-a džihadistima omogućiti kontrolu nad granicom s Turskom.

Opservatorij je izvijestio da su se borbe nastavile u četvrtak ujutro kada su borci IS-a nastavili prodor.

"IS kontrolira više od trećine Kobanea. Sve istočne četvrti, manji dio sjeveroistočnog dijela grada i područje na jugoistoku", rekao je čelnik Opservatorija Rami Absulrahman.

IS je na istočnom ulazu u grad u ponedjeljak izvjesio svoju crno-bijelu zastavu. Zračni udari su se otad udvostručili, ali nisu zaustavili napredovanje sunitskih radikala.

Pentagon je u Washingtonu upozorio kako zračni udari imaju ograničeno djelovanje prije nego umjerena sirijska oporba uz potporu Zapada bude dovoljno jaka da zbaci IS.

Američki predsjednik Barack Obama isključio je mogućnost slanja kopnenih snaga.

Kurdi se žale da Amerikanci pružaju tek simboličnu potporu zračnim udarima koji su usredotočeni na Irak gdje SAD surađuje s iračkom vojskom.

"Ma koliko da je užasavajuće gledati u prijenosu uživo ono što se događa u Kobaniju... morate se malo odmaknuti i sagledati strateški cilj", rekao je u srijedu američki državni tajnik John Kerry.

Turski ministar: 'Nije realno očekivati da ćemo pokrenuti kopnenu ofenzivu protiv IS-a'

ANKARA - Turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu u četvrtak je izjavio da "nije realno" očekivati da će Turska sama pokrenuti kopnenu vojnu intervenciju protiv džihadista Islamske države (IS) koji u okruženju drže kurdski grad Kobani u Siriji.

"Nije realno očekivati od Turske da sama poduzme konpnenu operaciju protiv IS-a", izjavio je Cavusoglu novinarima nakon sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom u Ankari.

Tursku od ponedjeljka navečer potresaju žestoki prosvjedi Kurda koji islamsko-konzervativnoj vladi predbacuju što ne želi vojno intervenirati i tako spasiti Kobani od IS-a. Taj kurdski grad se nalazi na samoj sirijsko-turskoj granici i iz njega je već izbjeglo oko 180.000 Kurda. U prosvjedima Kurda u Turskoj poginulo je najmanje 22 ljudi, deseci su ranjeni i počinjena je znatna materijalna šteta.

Turski ministar je ocijenio da su zračni udari na IS bili "uspješni", "ali da sve ostale vojne operacije, uključujući i kopnenu operaciju, moraju biti dobro promišljene".

Turski parlament je prije tjedan dana dao zeleno svijetlo turskoj intervenciji u Iraku i siriji protiv džihadista, no Ankara smatra da bi udar na IS samo pridonio učvrščivanju režima Bašara al-Asada čiji pad odavno priželjkuju.

"U Siriji mir nikada neće biti stvarno uspostavljen bez odlaska Asada i njegova režima", zaključio je Cavusoglu. ( Hina)

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 14:01