Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine potvrdio je u srijedu kako je tijekom večeri imao neugodni susret s veleposlanikom SAD u BiH Ericom Nelsonom potuživši se novinarima kako mu je američki diplomat "zaprijetio" zbog njegova ponašanja u proteklim danima.
"Bilo je nekih stvari i to doživljavam kao prijetnju i ne mogu vjerovati da se upuštaju (SAD) u tako nešto. BiH pripada nama, a ne njemu, da on prijeti u njenoj obrani", rekao je Dodik.
Srpski član Predsjedništva BiH je već gotovo pet godina na popisu osoba pod sankcijama američkog Ministarstva financija nakon što je označen prijetnjom po provedbu Daytonskog sporazuma i to zbog svojih izjava kojima je prijetio otcjepljenjem Republike Srpske od BiH.
Te je prijetnje Dodik ponovio u jeku sadašnje krize prouzročene ultimativnim zahtjevima iz RS da se izmijeni zakon o Ustavnom sudu i iz njega eliminiraju stranci suci.
Dodik je u srijedu glasovanjem protiv praktično blokirao sjednicu Predsjedništva BiH onemogućivši donošenje bilo kakvih odluka.
Odmah nakon sjednice Predsjedništva veleposlanik Nelson sastao se s Dodikom u zgradi Predsjedništva BiH a nakon toga je na Twitter nalogu veleposlanstva SAD objavljena poruka kako je tom prigodom preneseno upozorenje da Washington podupire Dayton i teritorijalni integritet BiH te da će svaki postupak kojim se to dovodi u pitanje imati posljedice.
Dodik je potvrdio kako mu je veleposlanik Nelson zaprijetio ne pojašnjavajući čime točno, ali je odbio mogućenost da se povinuje zahtjevima iz Washingona.
Rekao je kako će bez obzira na stajališta SAD nastaviti "štititi interese RS".
"Rekao sam mu da je naša politika skromna, ali ponosita i da nećemo odustati od osnovnih principa bez obzira koliko SAD bile velike i oni na ovaj način iskazivali prijetnju. Žao mi je što je to učinio", izjavio je Dodik.
Svjetske sile podsjećaju Dodika da je RS samo entitet u državi BiH
Svjetske sile podsjetile su u srijedu srpskog čelnika u BiH Milorada Dodika da je Republika Srpska (RS) samo entitet u državi i pozvale ga da prekine s pritiscima na ustavni sud zemlje.
Prošli je tjedan došlo do krize državnih vlasti nakon što je ustavni sud odlučio da se poljoprivredno zemljište koje ima status javnog dobra ne može smatrati vlasništvom entiteta nego države.
Vlasti u RS-u to su ocijenile otimanjem njihova teritorija i počele blokirati odlučivanje u tijelima vlasti na razini države.
Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC) dao je punu potporu djelovanju suda i upozorio srpskog člana kolektivnog predsjedništva Dodika da su blokade i pritisci na ustavni sud neprihvatljivi.
Odbor čine najutjecajnije zapadne države te Turska i Rusija koja se, kako je to postalo uobičajeno u proteklim godinama, od ove izjave ogradila.
"Odluke (ustavnog) suda su konačne i obvezujuće, a nadležna tijela su ih obvezna provoditi. Ustavni sud predstavlja temelj na kojem je izgrađen ustavni okvir BiH i predstavlja osnovni stup vladavine prava i demokracije u BiH", stoji u priopćenju.
"Blokade državnih institucija, kao i ultimatumi upućeni dužnosnicima na državnoj razini su neprihvatljivi", stoji u izjavi tijela koje koordinira akivnosti međunarodne zajednice i daje smjernice za rad Uredu visokog predstavnika (OHR).
PIC ističe da međunarodna zajednica nastavlja ustrajati na poštivanju Daytonskog sporazuma i očuvanju teritorijalnog integriteta BiH kao jedinstvene i suverene države koja se sastoji od entiteta.
Jasno su odgovorili i na Dodikove prijetnje da će RS poduzeti korake ka otcijepljenju od BiH ako se ne izmijeni zakon o ustavnom sudu, odnosno ako iz njega ne odu strani suci.
"Entiteti nemaju pravo na otcijepljenje te pravno postoje samo na temelju ustava BiH. Sve strane su obvezne u cijelosti se pridržavati mirovnog sporazuma, svih njegovih aneksa te odluka visokog predstavnika", stoji u priopćenju. (Hina)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....