Europski ministri energetike posjetili su pogon za proizvodnju zelenog vodika u sklopu Rafinerije Dunav MOL Grupe u Százhalombatti. Delegacije su stigle u Budimpeštu zbog ministarskog sastanka skupine Inicijative zemalja Srednje i Jugoistočne Europe o povezivanju energetskih sustava (Central and South-Eastern Europe Energy Connectivity, CESEC) te razgovarale o potencijalu korištenja zelenog vodika. Postrojenje je najveći pogon za proizvodnju zelenog vodika u središnjoj i istočnoj Europi te je nedavno započeo proizvodnju.
U Budimpešti se 28. i 29. listopada održao sastanak Visoke Skupine CESEC-a. Događaj je organizirala Europska komisija, u suradnji s mađarskim predsjedanjem Vijećem Europske unije. Tijekom sastanka, sudionici usvajaju zaključke i akcijske planove vezane uz električnu energiju, obnovljive izvore energije i plin. Prije službenog programa, delegacije su posjetile pogon za proizvodnju zelenog vodika MOL Grupe kako bi iz prve ruke iskusili najveće takvo postrojenje u središnjoj i istočnoj Europi.
„Rado dijelimo svoje iskustvo i znanje stečeno do sada u proizvodnji zelenog vodika s drugim zemljama skupine CESEC. Vjerujemo kako zeleni vodik može imati važnu ulogu u činjenju industrijskih aktivnosti i sektora mobilnosti zelenijima. Pogon MOL Grupe u Százhalombatti, zajedno s našim sličnim postrojenjima planiranima u regiji, jedan je od prvih koraka. Predani smo osnaživanju zelene energetske tranzicije našim ulaganjima. Međutim, kako bismo dosegli ambiciozne klimatske ciljeve Europske unije i održali konkurentnost Europe, postoji potreba za poticajima za igrače iz industrije kao i regulatornim okruženjem koje uzima u obzir ekonomske izazove i regionalne karakteristike. Nadam se da će europski donositelji odluka biti partner industriji u ovome” – rekao je György Bacsa, direktor MOL-a Mađarska.
Pokrenut u travnju, pogon MOL Grupe za proizvodnju zelenog vodika kapaciteta 10 MW započeo je proizvodnju krajem ljeta. Pogon koristi električnu energiju iz obnovljivih izvora kako bi razbio vodu na vodik i kisik, proizvodeći 1.600 tona čistog, ugljično neutralnog vodika godišnje za primjenu u proizvodnji goriva. Prema planovima MOL Grupe, uskoro će se moći koristiti i izravno u sektoru prijevoza. U procesu ne nastaju zagađujući proizvodi, štoviše, pogon proizvodi 8-9 tona čistog kisika na tonu vodika. Time se ugljični otisak Rafinerije Dunav umanjuje za više od 25.000 tona ugljičnog dioksida godišnje, odnosno za godišnje ugljične emisije 5.400 prosječnih automobila.
Visoka skupina CESEC-a, osnovana 2015., koordinira napore za lakšu realizaciju energetskih infrastrukturnih projekata u središnjoj i istočnoj te jugoistočnoj Europi, radeći na ubrzanju tržišne integracije, implementaciji obnovljivih izvora energije te integraciji vodika i biometana u mreže u regiji. Uz relevantne zemlje članice EU u regiji, surađuje i s još osam zemalja Energetske zajednice.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....